Odżywianie

Dieta zupowa – zasady, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Data publikacji: 23 kwietnia 2020 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 12 minut

dieta zupowa

Dieta zupowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na spożywaniu zup, które zastępują wszystkie posiłki w ciągu dnia. Jej celem jest szybka utrata zbędnych kilogramów. Jak do wszystkich diet niskoenergetycznych, tak i do diety zupowej, należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, a chęć jej zastosowania najlepiej skonsultować z dietetykiem. Jakie są zasady diety opartej na zupach? Kto może z niej skorzystać, a kto nie powinien jej stosować? Zapraszamy do lektury!

Zasady na diecie zupowej

Jak wiele modnych diet, tak również dieta zupowa zyskała swoją popularność dzięki celebrytom. Spopularyzowała ją brazylijska modelka – Adriane Galisteu. Dieta zupowa szybko przypadła do gustu nie tylko Brazylijkom, lecz także kobietom na całym świecie.

Czy dieta zupowa działa? Najbardziej rygorystyczna wersja diety zupowej (polegająca na spożywaniu wyłącznie chudych zup) obiecuje szybką i znaczną redukcję masy ciała – od 2/3 kg do nawet 9 kg w ciągu tygodnia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak duży spadek masy ciała w krótkim czasie jest niekorzystny dla zdrowia. Należy dodać, że wiąże się też w znacznym stopniu z utratą wody, a nie tkanki tłuszczowej.

Dieta zupowa – cele:

  • redukcja masy ciała,
  • oczyszczenie organizmu, 
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • uregulowanie pracy układu pokarmowego,
  • dobre nawodnienie organizmu.

Dieta zupowa – na czym polega? Główne zasady diety zupowej (w wersji najbardziej rygorystycznej):

  • Czas trwania – tydzień. 
  • Jadłospis mogą stanowić wyłącznie niskokaloryczne zupy.
  • Nie ma ograniczeń w ilości spożywanych pokarmów – można jeść do 7 posiłków dziennie.
  • Równolegle należy stosować umiarkowaną aktywność fizyczną.

Istnieją też mniej restrykcyjne formy diety zupowej, które polegają na zastąpieniu 1-2 posiłków dziennie zupą odchudzającą. Tę wersję diety zupowej można stosować bez ograniczeń czasowych. 

Dieta zupowa – co można jeść?

Dieta zupowa pozwala na pewną kreatywność – nie narzuca określonego jadłospisu, ale wskazuje składniki, których możemy użyć do przyrządzenia zupy odchudzającej. Przepisy dopuszczają wyłącznie dodatek niskokalorycznych warzyw i przypraw, a wykluczają wiele wartościowych składników, takich jak produkty pełnoziarniste czy strączki. Ograniczenia są dość restrykcyjne.

Szczegóły na temat dozwolonych i niedozwolonych składników w diecie zupowej (w wersji najbardziej rygorystycznej) znajdziesz w poniższej tabeli.

Dieta zupowa – produkty wskazane w zupach:

  • warzywa, np. seler, pomidor, ogórek, szpinak, papryka, cukinia, por, cebula, brokuły, brukselka,
  • przyprawy, np. pieprz cayenne, imbir, kurkuma,
  • zioła, np. natka pietruszki, oregano, bazylia, majeranek, cząber, kminek, ziele angielskie.

Dieta zupowa – produkty zakazane w zupach:

  • rośliny strączkowe,
  • śmietana, jogurt,
  • zasmażka,
  • mięso,
  • kostki rosołowe i przyprawy typu vegeta,
  • nasiona i orzechy.

Rodzaje diety zupowej

Dieta zupowa stała się tak popularna, że szybko powstało kilka jej odmian. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Dieta rosołowa

Dieta rosołowa trwa 7 dni i polega prawie na wyłącznym spożywaniu rosołu. Jednym posiłkiem, podczas którego możesz zrezygnować z porcji zupy, jest śniadanie. W diecie rosołowej na śniadanie jesz niskokaloryczną przekąskę, na przykład odtłuszczone mleko lub jogurt, beztłuszczowy ser, chleb, pełnoziarniste płatki zbożowe lub świeże owoce.

Rosół jest zupą o niskiej zawartości węglowodanów. Przygotowywany jest z bulionu, ugotowanego kurczaka, przypraw, czosnku i cebuli. Porcja zupy zawiera też często warzywa nieskrobiowe, takie jak marchewka, rzepa, brokuły i kapusta.

Zwolennicy tej formy diety zupowej twierdzą, że spożywanie małych, częstych porcji rosołu daje uczucie sytości i pomaga zmniejszyć apetyt.

Dieta kapuściana

Dieta kapuściana to popularna dieta odchudzająca, dedykowana osobom z problemem nadwagi. Ta dieta zupowa zakłada jedzenie praktycznie tylko jednej potrawy – zupy kapuścianej przygotowanej według określonego przepisu. Zupa kapuściana jest uboga w tłuszcz i bogata w błonnik. Z uwagi na niską kaloryczność jadłospisu, dieta kapuściana nie powinna trwać dłużej niż tydzień.

Dieta fasolowa

Kolejna odmiana soup diet to dieta fasolowa. W tym przypadku jadłospis oparty jest o zupę warzywną przygotowaną z fasoli. Do gotowania zup możesz używać: zielonej fasoli, fasoli szparagowej, fasoli półksiężycowatej i ciecierzycy. Dozwolone są także dodatki do zupy, takie jak: grzyby, duże pomidory, seler, papryka i papryczki chilli.

Stosując tę dietę zupową, jesz fasolową dwa razy dziennie (jako główny posiłek). Ważne jest również regularne nawadnianie organizmu. Poza tym na diecie fasolowej dozwolone jest spożywanie produktów roślinnych i bezolejowych. Należy unikać suszonych owoców, orzechów, nasion i awokado.

Dieta zupowa „na kościach”

Inny rodzaj diety zupowej, który obejmuje głównie jedzenie zup gotowanych na kościach (z ang. bone broth diet). Ten jadłospis nie jest jednak polecany z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu w kościach. Poza tym w tłuszczu mogą znajdować się toksyny i potencjalne źródła zakażeń chorobami odzwierzęcymi.

Dieta zupowa Campbell’s soup diet

Campbell to amerykański producent zup w puszkach, sosów i innych gotowych produktów spożywczych. Jadłospis diety zupowej Campbell’s uwzględnia gotowe puszkowane zupy tej marki dostępne w wielu wariantach smakowych.

Gotową zupę należy jeść raz dziennie w ramach diety 1200 kcal. Produkty Campbell, jak wszystkie wysoko przetworzone dania sklepowe, nie są zdrowe. Zawierają spore ilości sodu, który w nadmiarze ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm.

Zupowy detoks, czyli zuping

Zuping (z ang. souping) powstał w odpowiedzi na oczyszczające kuracje sokowe (z ang. juicing). Według zwolenników zupingu, jedząc zupę, oczyszczasz organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Zuping można podzielić na trzy etapy.

  • Pierwszy etap trwa trzy dni i polega na jedzeniu 4-6 płynnych posiłków dziennie.
  • Druga faza trwa tydzień. W tym etapie zupę należy jeść przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.
  • Trzeci etap – długofalowy. Zwolennicy zupingu zalecają stosowanie płynnej diety przez jeden dzień każdego tygodnia.

Dieta odchudzająca – zdrowsza alternatywa od Maczfit

Chcesz skutecznie schudnąć, unikając efektu jo-jo? Masz ochotę spróbować czegoś nowego? Zamiast eksperymentować z kolejną „dietą cud” i szukać przepisów na zupy na odchudzanie, zdecyduj się na zdrową dietę odchudzającą od Maczfit.

Skonsultuj się najpierw z naszym dietetykiem, aby wybrać właściwą dla siebie wersję kaloryczną. Wśród zaproponowanych przez nas posiłków znajdziesz oczywiście pyszne i sycące zupy dietetyczne, jednak stanowią one element jadłospisu, a nie jego najważniejszą część.

Dieta zupowa – plusy i minusy

Wady diety zupowej wynikają głównie z eliminacji wielu ważnych grup produktów (nabiału, produktów zbożowych, mięsa i ryb, roślin strączkowych) oraz niskiej wartości kalorycznej. Podczas odchudzania często zapominamy o tym, że kluczem do dobrego samopoczucia i utraty zbędnych kilogramów jest odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna.

Udział procentowy poszczególnych składników odżywczych w zdrowej diecie:

  • węglowodany – od 45 do 65%,
  • zdrowe tłuszcze – od 20 do 35%,
  • białko – od 10 do 20%.

Tymczasem dieta zupowa to dieta niskoenergetyczna, której długotrwałe stosowanie wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi.

Wady diety zupowej:

  • ze względu na małą liczbę kalorii, dieta oparta na zupach odchudzających może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu,
  • z tego samego względu restrykcyjne diety odchudzające zwiększają ryzyko niedoborów podstawowych składników odżywczych, np. białka, tłuszczów czy wapnia; eliminacja tłuszczów w diecie zupowej uniemożliwia wchłanianie witamin w nich rozpuszczalnych (A, D, E, K),
  • występuje duże ryzyko pojawienia się efektu jo-jo po zakończeniu kuracji odchudzającej,
  • długotrwałe stosowanie płynnej diety zupowej może doprowadzić do zaburzenia perystaltyki jelit, a w konsekwencji do powstawania zaparć po jej zakończeniu,
  • dieta oparta na zupach dietetycznych zazwyczaj jest dość monotonna, co może sprzyjać szybkiemu porzuceniu diety, a nawet kompulsywnemu objadaniu,
  • niskokaloryczna dieta oparta wyłącznie na lekkich zupach może spowodować, że zabraknie nam energii na aktywność fizyczną,
  • dieta zupowa nie wymaga żucia, więc może negatywnie wpływać na aktywację enzymów trawiennych w jamie ustnej oraz stan zębów i zgryzu.

Wielu osobom dieta na zupach wydaje się bardzo atrakcyjna, ponieważ daje szansę na bardzo szybką redukcję masy ciała. Mimo że stosowanie diety zupowej może być niekorzystne dla zdrowia, ma też kilka plusów.

Zalety diety zupowej, czyli dlaczego jedzenie zup (w ramach jednego posiłku) jest zdrowe?

  • duża ilość warzyw w każdym posiłku,
  • wysoka zawartość błonnika,
  • łatwe przepisy,
  • tanie składniki,
  • szybkość przygotowania,
  • zupa to danie lekkostrawne,
  • dobre nawodnienie organizmu.

Kto może stosować dietę zupową?

Długotrwałe odchudzanie nie jest korzystne dla zdrowia, jednak jedno- lub kilkudniowa dieta zupowa może być wskazana przy niektórych problemach zdrowotnych. Niezbyt gorące, zdrowe zupy krem zalecane są w schorzeniach, którym towarzyszy ból gardła lub trudności w przełykaniu.

Zaleca się również podawanie chudych zup na diecie lekkostrawnej, aby odciążyć układ pokarmowy – tego typu posiłki są łatwiejsze do strawienia w przeciwieństwie do stałych pokarmów. Dietetyczne zupy krem są również rekomendowane w niektórych problemach stomatologicznych, np. przez pierwsze dni noszenia aparatu ortodontycznego czy po ekstrakcji zęba.

Przeciwwskazania do stosowania diety zupowej

Dieta oparta na jedzeniu wyłącznie zup nie jest zalecana przez dietetyków, jednak stosowana krótko przez zdrową osobę nie powinna wywołać negatywnych skutków. Nawet krótkotrwała dieta zupowa nie jest wskazana zwłaszcza w przypadku:

  • dzieci i młodzieży oraz seniorów,
  • cukrzycy,
  • ciąży i karmienia piersią,
  • problemów z tarczycą.

Jak przyrządzać zupy dietetyczne?

Ze zdrowotnego punktu widzenia dieta oparta wyłącznie na niskokalorycznych zupach nie jest wskazana do długotrwałego stosowania. Jednak wprowadzenie dietetycznych zup warzywnych do zbilansowanego menu, jako jeden z posiłków, może przynieść wymierne korzyści.

Aby dieta zupowa była bardziej zróżnicowana i wartościowa do zupy (oprócz warzyw) warto dodawać:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe – ryż, kasza, komosa ryżowa, razowy makaron, 
  • nasiona roślin strączkowych,
  • chude mięso,
  • jogurty,
  • orzechy i pestki,
  • oleje roślinne tłoczone na zimno – należy dodawać je już na talerzu, ponieważ pod wpływem długotrwałej wysokiej temperatury tracą swoje wartości.

Jak gotować zupy?

Ważny jest też sposób przygotowania zupy, aby warzywa zachowały jak najwięcej witamin. Klasyczną zupę warto ugotować tak, aby warzywa pozostały pół twarde – dzięki temu zachowają większą wartość odżywczą.

Długie gotowanie, co prawda wydobywa z warzyw więcej smaku, jednak pozbawia je m.in. witaminy C i kwasu foliowego, czyli składników, które mają bardzo korzystny wpływ na organizm. Dlatego, jeśli zależy Ci na zachowaniu tych witamin: 

  • stosuj jak najkrótszą obróbkę termiczną, 
  • dodawaj warzywa w momencie, gdy woda wrze, 
  • używaj pokrywki. 

Dobrym pomysłem jest też jedzenie zup w formie chłodników, do których używa się surowych warzyw, np. chłodnik na maślance z botwinką, rzodkiewką, świeżym ogórkiem i koperkiem lub hiszpański chłodnik gazpacho z pomidorów, papryki, czosnku i bazylii. Z drugiej strony, długie gotowanie działa korzystnie na takie substancje, jak likopen, zatem zupy wegetariańskie czy kremy dietetyczne z marchewki/pomidorów możemy gotować dłużej. 

Przygotowanie czy spożywanie zup nie powinno opierać się wyłącznie na zupach krem. Zbyt częste spożywanie przetartych zup negatywnie wpływa na stan zgryzu oraz zmniejsza wydzielanie enzymów trawiennych w jamie ustnej. Konieczność żucia w przypadku zup, w których znajdują się kawałki warzyw, zwiększa również uczucie sytości.

Przepisy na zupy

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zupy wraz z przepisami i listą składników.

Zupa warzywna z fasolką szparagową

Składniki: 2 litry bulionu warzywnego, 30 gramów suszonych grzybów, 3 małe marchewki, 1 mała pietruszka, pół selera korzeniowego lub 1 łodyga selera naciowego, 1 duża cebula lub 4 ząbki czosnku, 2 szklanki zielonych warzyw (fasolki szparagowej, szparagów, brokułów), 800 gramów krojonych pomidorów (z kartonu), 1 łyżeczka oliwy, świeżo mielony pieprz.

Przygotowanie: Grzyby zalej wrzątkiem i pozostaw do namoczenia. Następnie wlej wodę do bulionu wraz z pokrojonymi w plasterki grzybami. Zagotuj bulion, wrzuć pokrojone warzywa, gotuj 40 minut, dodaj pomidory, całość zagotuj. Na koniec dodaj oliwę i dopraw zupę do smaku.

Zupa cukiniowa na bazie bulionu

Składniki: 1 litr bulionu warzywnego, 1 duża cebula, 2 łyżki oleju rzepakowego, 6 średnich cukinii, 1 ząbek czosnku, świeżo mielony pieprz, sól bez dodatków.

Przygotowanie: Posiekaj cebulę i podsmaż lekko, dodaj cukinię i duś przez około 7 minut. Połącz z bulionem, duś pod częściowym przykryciem przez około 15 minut. Dopraw solą do smaku.

Krem z pomidorów

Składniki: 2 dojrzałe pomidory, pół marchewki, ćwiartka pietruszki, plaster selera, kawałek pora, łyżeczka natki pietruszki, sól i pieprz.

Przygotowanie: Pomidory i włoszczyznę zalej wodą (do połowy garnka) i gotuj do miękkości. Całość zmiksuj w blenderze, dopraw do smaku. Gotowy krem przed podaniem posyp natką pietruszki.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: