Data publikacji: 29 września 2020 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 12 minut
Spis treści
Nietolerancja laktozy to problem, z którym zmaga się dziś wiele osób. Dolegliwości układu pokarmowego po zjedzeniu produktów mlecznych mogą naprawdę uprzykrzyć codzienne życie. Rozwiązaniem tych problemów jest odpowiednio zbilansowana dieta. W tym wpisie podpowiemy, jak radzić sobie z nietolerancją laktozy i jakie zamienniki produktów mlecznych wprowadzić do codziennego żywienia. Zapraszamy do lektury!
Zacznijmy jednak od podstaw. Laktoza to dwucukier mleczny, który składa się z glukozy i galaktozy. W porównaniu do innych popularnych cukrów (samej glukozy lub sacharozy) jest znacznie mniej słodki. Występuje przede wszystkim w mleku krowim (stanowi około 5% jego zawartości). Jednak nie tylko mleko jest bogatym źródłem laktozy. Poniżej lista innych produktów mlecznych, w których występuje wysoka zawartość tego cukru:
Niektóre osoby mają bardzo niską tolerancję na laktozę, przez co mogą im szkodzić nawet produkty o niewielkiej zawartości tego cukru mlecznego. Do takich produktów zaliczamy:
Śladowe ilości laktozy stosuje się również w przemyśle spożywczym przy wyrobie wędlin, kiełbas oraz przy produkcji przypraw. Laktoza stanowi także częsty dodatek do produktów farmakologicznych i suplementów diety (mowa tu głównie o odżywkach białkowych).
Jak wspomniano wcześniej, laktoza jest dwucukrem mlecznym. Aby mogła zostać przyswojona przez organizm, musi być rozłożona do cukrów prostych. Za ten proces odpowiada laktaza – enzym trawienny, który rozkłada laktozę. Niedobór laktazy powoduje nietolerancję laktozy, a co za tym idzie problemy w przewodzie pokarmowym.
Najwyższa aktywność laktazy występuje u niemowląt, szczególnie w okresie karmienia mlekiem matki. Zawartość laktozy w mleku matek karmiących to od 5,5 do nawet 7,5 procent. Mleko jest najbardziej wartościowym składnikiem odżywczym dla noworodków i niemowląt. Reguluje gospodarkę hormonalną małego organizmu i dostarcza mu niezbędnej energii. Produkowana w organizmie niemowląt laktaza z łatwością rozbija dwucukier mleczny na cukry proste, przez co najmłodsi z reguły nie mają problemów z nietolerancją produktów mlecznych. Z czasem mleko matki zastępują inne pokarmy, a produkcja laktazy zanika. Tak wymyśliła to natura – u dorosłych produkowanie tego enzymu trawiennego jest po prostu marnotrawstwem energii.
Niedobór laktazy powoduje, że laktoza zawarta w produktach mlecznych nie może być prawidłowo wchłonięta przez organizm. Przez to zalega w jelicie grubym i fermentuje. Nietolerancja laktozy – objawy u dorosłego to najczęściej:
Pierwsze objawy nietolerancji laktozy mogą pojawić się od 30 minut do nawet kilku godzin po posiłku. Dlatego często trudno zauważyć powiązanie pomiędzy „sensacjami” w przewodzie pokarmowym a spożywanymi produktami mlecznymi.
Jak wspomniano wyżej, niemowlęta zazwyczaj nie mają problemów z nietolerancją laktozy. Nie jest to jednak regułą. Niedobór laktazy może wystąpić także u małych dzieci. Jak rozpoznać objawy? Nietolerancja laktozy u niemowląt wiąże się najczęściej z następującymi symptomami:
Skoro znasz już objawy nietolerancji laktozy, pora wziąć pod lupę jej przyczyny. Jak wynika z badań, problem ten dotyczy prawie 70 procent dorosłych ludzi na świecie. W Polsce o nietolerancji laktozy może mówić co trzecia osoba, a w reszcie krajów europejskich prawie połowa populacji. Na niedobór laktazy cierpią także mieszkańcy Azji i krajów afrykańskich. Nietolerancja laktozy jest tam powszechna i waha się w granicach od 70 do nawet 100 procent populacji.
Jedną z przyczyn nietolerancji laktozy u dorosłych jest uwarunkowany genetycznie brak aktywności laktazy (wrodzona nietolerancja laktozy). Ta sytuacja zdarza się jednak niezwykle rzadko. U podłoża pierwotnej nietolerancji leży zmniejszenie produkcji enzymu lub obniżenie jego aktywności w okresie dorastania i dorosłości. Nietolerancja nabiału może mieć także charakter nabyty (wtórny) i przejściowy. W tym przypadku przyczyną są zazwyczaj choroby współistniejące, które powodują uszkodzenie błony śluzowej jelita (gdzie wytwarzana jest laktaza). Do takich chorób należą:
Uszkodzenie śluzówki jelita może być spowodowane również nadmiernym spożywaniem alkoholu oraz częstym stosowaniem niektórych leków (głównie antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych).
Nietolerancja laktozy, spowodowana niedoborem enzymu trawiennego, może pojawić się również u wcześniaków. W tym przypadku problem jest zazwyczaj przejściowy i ustępuje, gdy jelita dziecka zaczynają wytwarzać laktazę. U dzieci urodzonych w terminie przyczyną nietolerancji jest najczęściej wrodzony brak laktazy. Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się w ciągu pierwszych 10 dni życia dziecka, jednak zazwyczaj można je zaobserwować już po pierwszym karmieniu.
Pojęć „nietolerancja laktozy”, „uczulenie na laktozę” czy „nietolerancja mleka” można używać zamiennie. Nie można jednak łączyć ich z alergią na mleko. Alergia na białko mleka krowiego spowodowana jest nadwrażliwością organizmu na alergen, czyli w tym przypadku białko. W tym procesie udział bierze układ odpornościowy. Organizm nieprawidłowo reaguje na alergen i wytwarza nadmierną ilość przeciwciał. Pojawiają się również niechciane objawy, głównie zmiany skórne (pokrzywka). Co ważne, pierwsze symptomy występują od razu po wypiciu mleka, a nie dopiero po kilku godzinach tak, jak ma to miejsce w przypadku nietolerancji laktozy.
Objawy, które zauważysz u siebie po spożyciu produktów mlecznych, powinny Cię zmobilizować do wykonania odpowiednich badań. W celu rozpoznania nietolerancji laktozy lekarz może zalecić następujące badania:
Uwaga! Niedobór laktazy postępuje wraz z wiekiem. Wykonałeś badanie kilka lat temu i nic nie wykazało? Jeśli teraz pojawiły się objawy, warto je powtórzyć.
W przypadku wrodzonego niedoboru laktazy, leczenie nietolerancji polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety produktów mlecznych. Dieta niekiedy wspomagana jest przez leczenie farmakologiczne – specjalne tabletki z laktazą, które ułatwiają trawienie pokarmów mlecznych. Tabletkę należy spożyć tuż przed posiłkiem, zawierającym mleko i jego przetwory. Restrykcyjnych zasad diety należy przestrzegać przez całe życie.
W przypadku wtórnych i przejściowych objawów nietolerancji laktozy, terapia polega na czasowym wyeliminowaniu z diety produktów mlecznych. Takie leczenie stosuje się do czasu ustąpienia choroby, która spowodowała uszkodzenie nabłonka jelita, odpowiedzialnego za produkcję enzymu trawiennego. Wyjątkiem może być choroba Leśniowskiego-Chrona.
Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dzięki diagnozie i wprowadzeniu zmian w diecie zadbasz o swoje żywienie, zdrowie i dobre samopoczucie!
Produkty mleczne są wartościowym źródłem białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Wyeliminowanie tych składników odżywczych z diety może prowadzić do niedoborów, a w konsekwencji – innych problemów ze zdrowiem. Jest to ważne szczególnie u dzieci, które potrzebują białka i wapnia do prawidłowego wzrostu, rozwoju układu kostno-stawowego i nerwowego. Dorośli również powinni dbać o dostarczanie tych składników odżywczych do organizmu. Mleko i produkty mleczne zawierają:
Jak poradzić sobie z nietolerancją laktozy i czym zastąpić produkty mleczne, by odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki? Odpowiedzią na te pytania jest odpowiednio zbilansowana dieta eliminacyjna.
Dieta eliminacyjna to forma leczenia objawowego nietolerancji laktozy. Zakłada całkowitą eliminację cukru mlecznego z jadłospisu lub jedynie ograniczenie spożywania produktów zawierających laktozę. Zanim przystąpisz do wprowadzania zmian w swojej diecie, pamiętaj o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Osoby z wtórnym i pierwotnym niedoborem laktazy nie muszą całkowicie eliminować mleka i produktów na jego bazie z diety. W tym przypadku kluczowe jest poznanie swoich limitów, czyli dawki laktozy, którą bez problemu przyswaja organizm. Większość pacjentów może bez większych objawów przyjąć od 5 do 10 gram laktozy. Poniżej lista produktów, które można jeść w ograniczonych ilościach.
W przypadku wrodzonego niedoboru laktazy należy całkowicie wyeliminować mleko i inne produkty na jego bazie. Co będzie dobrą alternatywą? Przede wszystkim napoje roślinne. W sklepach znajdziesz obecnie różne rodzaje tych produktów.
Tradycyjny jogurt najlepiej zastąpić jego wegańskim odpowiednikiem, wzbogaconym o cenne witaminy i wapń. Zamiast masła można stosować oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.
Niedobory białka pomoże wyrównać wprowadzenie do diety mięsa (głównie drobiu), jaj i nasion roślin strączkowych.
Eliminacja mleka i produktów pochodnych z diety może być trudnym zadaniem. Z czasem jednak na pewno zauważysz efekty. Przede wszystkim pozbędziesz się głównych objawów nietolerancji laktozy. Zauważysz zmniejszenie wzdęć, gazów, problemów z wypróżnianiem.
Zanim wprowadzisz u siebie dietę eliminacyjną, wykonaj niezbędne badania i skonsultuj się z dietetykiem. Jeśli potrzebujesz porady, możesz skorzystać z pomocy specjalistów z Maczfit. Oferujemy darmowe konsultacje, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości przy wprowadzaniu zmian w żywieniu. Co więcej, dla osób z nietolerancjami pokarmowymi przygotowaliśmy specjalny, autorski program dietetyczny. Znajdziesz go na naszej stronie internetowej pod nazwą „No gluten & lactose„. Program dostępny jest w siedmiu wariantach kalorycznych (od 1000 do 3000 kcal). Przeznaczony jest dla osób szczególnie wrażliwych na występowanie glutenu i laktozy w pożywieniu. Z codziennego menu zostały wykluczone produkty zawierające gluten i laktozę. Aby dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zastosowano zamienniki, między innymi produkty zbożowe naturalnie bezglutenowe, nabiał bezlaktozowy i roślinne substytuty nabiału. Szczegółowe informacje o składnikach naszych dań i występujących w nich alergenach znajdziesz zawsze w opisach menu. Przekonaj się, że dieta bez laktozy może być nie tylko zdrowa, ale również smaczna i pożywna.
Poznaj naszą ofertę
15 DAŃ DO WYBORU
Everyday
Uwielbiasz klasykę, choć czasami kuszą Cię nowe doznania? Tu znajdziesz znane smaki ze szczyptą fantazji.
Cena od 62,00 zł / dzień
ZamówZESTAW 3 POSIŁKÓW
Trio
Chcesz jeść zdrowo, ale masz dość rygorystycznych diet? Wypróbuj zestaw trzech posiłków z opcjonalnymi dodatkami.
Cena od 41,00 zł / dzień
Zamów25 DAŃ DO WYBORU
Top Sellers
Spróbuj dań, które kochają nasi klienci. Wybierz niepodważalnie smaczne bestsellery Maczfit.
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówAKTYWNIE I SMACZNIE
Fit & Slim
Dbanie o sylwetkę i zdrowie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wybierz dietę, z którą bez wyrzeczeń zrealizujesz swoje cele.
Cena od 71,00 zł / dzień
ZamówOBNIŻONY IG / MNIEJ CUKRU
Diabetic & Low Sugar
Potrawy, które znasz, ale w wersji z niskim i średnim indeksem glikemicznym – dla Twojego zdrowia. Bez rezygnowania z ulubionych smaków!
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówKETO POST PRZERYWANY
Keto IF
Ogranicz spożycie węglowodanów i w krótkim czasie zredukuj zbędną tkankę tłuszczową.
Cena od 79,00 zł / dzień
ZamówDIETA WEGETARIAŃSKA
Vege
Maksimum smaku i różnorodności – za to bez mięsa i ryb! Dla tych, którzy chcą jeść wegetariańsko albo po prostu szukają odmiany od tradycyjnej diety.
Cena od 69,00 zł / dzień
Zamów40 DAŃ DO WYBORU
Just Restaurant
Nieograniczony wybór i różnorodne smaki to Twój „must have”? Zdecyduj się na najszerszą ofertę dań na rynku.
Cena od 82,00 zł / dzień
ZamówDLA WRAŻLIWYCH JELIT
FODMAP
Poczuj ulgę z dietą łagodną dla układu pokarmowego. Zapomnij o dolegliwościach – zdrowy wybór nigdy nie był pyszniejszy!
Cena od 76,00 zł / dzień
ZamówNATURALNE WSPARCIE
Hypo Hashimoto
Wspieraj swoją tarczycę i organizm bez rezygnowania z ulubionych smaków! Bez soi, glutenu i laktozy, za to z całym bogactwem różnorodnych inspiracji z całego świata.
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówNIETOLERANCJE POKARMOWE
No Lactose & Low Gluten
Bez laktozy i o obniżonej zawartości glutenu? Bez problemu! W tej diecie mamy tyle pysznych alternatyw, że nie zauważysz ich braku.
Cena od 76,00 zł / dzień
Zamów100% ROŚLINNIE
Wegan
Stuprocentowo roślinnie, stuprocentowo… smacznie! Zbilansowana dieta bez produktów odzwierzęcych. Nawet nie poczujesz, że je wykluczyliśmy!
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówTRADYCYJNE SMAKI
Comfort
Tradycyjne smaki ze szczyptą nowoczesności, dostarczane codziennie prosto pod Twoje drzwi.
Cena od 60,00 zł / dzień
Zamów