Ciekawostki

Zioła na odchudzanie – czy naprawdę działają?

Data publikacji: 17 czerwca 2022 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 8 minut

ziola_na_odchudzanie

Stosowanie ziół bez wątpienia poprawia smak potraw. Zioła wykazują także szereg innych właściwości. Niektóre gatunki regulują procesy trawienne, a inne zmniejszają łaknienie. W tym artykule odpowiemy na pytanie: czy istnieje coś takiego jak zioła odchudzające? Sprawdzimy również, które gatunki ziół mają pozytywny wpływ na organizm.

Zioła na odchudzanie – hit czy mit?

Do ziół na odchudzanie zaliczamy te gatunki, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Tak zwane „zioła na odchudzanie” działają w różny sposób – przyspieszają metabolizm, hamują apetyt, regulują poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Dzięki tym funkcjom wspomagają odchudzanie.

Innymi słowy, samo stosowanie ziół nie sprawi, że zbędne kilogramy znikną. Jednak niektóre gatunki bardzo pomagają w procesie odchudzania, a więc mogą przyspieszyć efekty odpowiednio zbilansowanej diety odchudzającej.

W jaki sposób zioła wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej?

Jakie zioła na odchudzanie wybrać? Na początek warto poznać właściwości poszczególnych gatunków ziół. Zioła wspomagające odchudzanie spełniają w organizmie następujące funkcje:

Poprawiają przemianę materii

Gdy układ trawienny działa poprawnie, łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. Jak zadbać o właściwą przemianę materii? Stosować odpowiednio zbilansowaną dietę z błonnikiem, dbać o regularną aktywność fizyczną i wprowadzić do diety zioła przyspieszające przemianę materii.

Do takich ziół należą między innymi:

  • mięta pieprzowa,
  • krwawnik pospolity,
  • szałwia,
  • mniszek pospolity (lekarski),
  • żeń-szeń.

Działają moczopędnie

Wraz z moczem usuwamy z organizmu toksyny i pozbywamy się nadmiaru wody. Zioła o działaniu moczopędnym poprawiają pracę nerek oraz metabolizm. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością. Napary oczyszczające wypijane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zioła na odchudzanie o działaniu moczopędnym to między innymi:

  • pokrzywa,
  • kolendra,
  • skrzyp polny,
  • lubczyk lekarski,
  • jastrzębca kosmaczka,
  • poziomka pospolita,
  • perz właściwy.

Zmniejszają apetyt

Niektóre gatunki ziół zmniejszają uczucie głodu. Zawarte w nich substancje w kontakcie z wodą pęcznieją. Dzięki temu zwiększają objętość spożywanego jedzenia, co daje długotrwałe uczucie sytości.

Zioła na zmniejszenie apetytu to głównie:

  • siemię lniane,
  • podbiał,
  • morszczyn,
  • babka płesznik,
  • morwa biała,
  • korzeń prawoślazu,
  • kwiat akacji,
  • fiołek trójbarwny.

Przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej

Konkretnie rzecz ujmując: zioła wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej. Zawarte w niektórych gatunkach ziół substancje mają korzystny wpływ na tempo zmniejszania rezerw tłuszczowych w organizmie. W połączeniu z odpowiednim poziomem aktywności fizycznej spalanie tkanki tłuszczowej przebiega sprawniej.

Korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej mają głównie:

  • pieprz cayenne,
  • papryka chilli,
  • guarana,
  • yerba mate,
  • kurkuma.

Pozostałe funkcje ziół:

  • obniżenie poziomu cholesterolu,
  • odtłuszczenie naczyń krwionośnych,
  • korzystny wpływ na prawidłowy poziom glukozy we krwi,
  • przeciwdziałanie zaparciom,
  • wspomaganie pracy wątroby,
  • lepsze przyswajanie składników odżywczych,
  • korzystny wpływ na ruchy (perystaltykę) jelit,
  • mniejsze ryzyko efektu jo-jo.

Jakie zioła na odchudzanie wybrać?

Jakie zioła na odchudzanie wybrać, aby poprawić trawienie i pomóc sobie w walce ze zbędnymi kilogramami? Sprawdź naszą listę i najważniejsze właściwości poszczególnych gatunków ziół.

Mięta pieprzowa

Jeden z najpopularniejszych gatunków ziół, z którego zazwyczaj przygotowuje się aromatyczne napary. Zgodnie z tradycją naszych mam i babć mięta to lekarstwo na bolący żołądek. Napary z mięty regulują pracę przewodu pokarmowego – poprawiają trawienie i zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Co więcej, usprawniają wytwarzanie żółci, co ma korzystny wpływ na pracę jelit.

Morwa biała

Do ziół, które wspomogą odchudzanie, należy również morwa biała. Wyciąg z liści morwy hamuje aktywność enzymów rozkładających cukry złożone na proste. Węglowodany trawią się wolniej, co spowalnia proces odkładania się tkanki tłuszczowej. Morwa biała ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi, dlatego bywa stosowana pomocniczo w leczeniu cukrzycy.

Poziomka pospolita

Z poziomką kojarzymy głównie owoce, jednak to liście tej rośliny mają właściwości wspomagające odchudzanie. Napar z poziomki przyspiesza przemianę materii. Co więcej, zawarte w poziomce flawonoidy działają moczopędnie, usuwając z organizmu toksyny.

Żeń-szeń

Żeń-szeń znany jest ze swoich właściwości pobudzających. Korzeń żeń-szenia poprawia krążenie i pamięć. Okazuje się, że można go stosować również jako uzupełnienie diety odchudzającej. Żeń-szeń poprawia trawienie i zwiększa wydolność organizmu. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale trudno im się zmotywować do aktywności fizycznej.

Skrzyp polny

Skrzyp to składnik suplementów diety na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Wykazuje również silne działanie detoksykujące, oczyszcza organizm z toksyn i nadmiaru wody.

Krwawnik pospolity

Krwawnik zmniejsza uczucie głodu, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Produkty ziołowe z krwawnikiem stosowane są pomocniczo w leczeniu trądziku oraz łagodzeniu dolegliwości bolesnych miesiączek.

Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny, czyli dobrze znany wszystkim bratek, to kolejny gatunek, który wspomaga odchudzanie. Napar z tej rośliny, spożywany do posiłku, daje długotrwałe uczucie sytości. Co więcej, bratek wykazuje właściwości oczyszczające – pomaga usunąć z organizmu produkty uboczne przemiany materii.

Pieprz cayenne

Pieprz, podobnie jak papryczka chilli, zawiera kapsaicynę. Kapsaicyna odpowiada za ostry smak przypraw oraz wykazuje właściwości termogeniczne. Dzięki temu wspomaga proces szybszego spalania tłuszczu.

Perz właściwy

Kłącze perzu właściwego łagodzi wzdęcia i działa odtruwająco. Napar z perzu stosowany jest najczęściej przy schorzeniach nerek i układu moczowego.

Mniszek lekarski

Mniszek korzystnie wpływa metabolizm składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Ogranicza wchłanianie tłuszczów, dzięki czemu zapobiega ich odkładaniu w nadmiernych ilościach. Pomaga w walce z cellulitem i opuchlizną powstałą w niektórych przypadkach w wyniku nagromadzenia wody w organizmie.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa znana szczególnie miłośnikom kuchni indyjskiej. Wspomaga metabolizm tłuszczu oraz ogranicza jego magazynowanie w organizmie.

Lubczyk

Napary z lubczyku poprawiają trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Poza tym lubczyk zapobiega niestrawnościom, wzdęciom i innym problemom żołądkowym.

Koper włoski

Koper włoski to kolejny sprzymierzeniec w walce z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Poprawia trawienie i perystaltykę jelit, reguluje wydzielanie żółci, a także zmniejsza wzdęcia.

Zielona herbata

Zielona herbata to napój przyrządzany wyłącznie z liści herbaty chińskiej. Jej skuteczność w walce z nadwagą została potwierdzona licznymi badaniami. Picie zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, a także obniża ciśnienie krwi i poziom „złego” cholesterolu. Zielona herbata wykazuje również działanie antyoksydacyjne – chroni organizm przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym.

Yerba mate

Yerba to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba znana jest ze swoich właściwości pobudzających. Oprócz tego zaliczana jest do dobrych wspomagaczy odchudzania. Podobnie jak guarana zawiera kofeinę, czyli substancję, która stymuluje wchłanianie tłuszczu oraz ogranicza jego magazynowanie w dużych ilościach.

Siemię lniane

Siemię, czyli nasiona lnu, to kolejny sprzymierzeniec w walce z nadprogramowymi kilogramami. Ze względu na wysoką zawartość błonnika reguluje pracę całego układu pokarmowego, a w szczególności rytm wypróżnień. Poza tym spożywanie nasion lnu daje uczucie sytości. Ich działanie prozdrowotne doceniają również osoby dbające o urodę. Nasiona lnu poprawiają stan włosów, skóry i paznokci.

Jak stosować zioła?

Najłatwiejszym sposobem stosowania ziół jest przyrządzanie z nich aromatycznych naparów. Mieszanki ziół można również dodawać do posiłków (dań głównych, deserów, koktajli), aby podnieść ich walory smakowe. Zioła są także składnikiem gotowych produktów spożywczych (głównie herbat) oraz leków i suplementów diety.

Zioła na odchudzanie – o tym warto pamiętać

Bezpieczeństwo

Zioła pochodzą prosto z natury. Nie oznacza to jednak, że można je stosować bez rozwagi. Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami. Poza tym część gatunków spożywana w nadmiarze wykazuje silnie działanie przeczyszczające.

Rośliny o działaniu moczopędnym mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów z chorobami nerek. Ograniczenia do stosowania ziół występują także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zanim wprowadzisz napary ziołowe do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Zdrowy tryb życia

Same zioła nie sprawią, że nadprogramowe kilogramy zaczną nagle znikać. Aby bezpiecznie schudnąć, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe i tryb życia na zdrowszy. Pomogą w tym:

  • odpowiednio zbilansowana dieta odchudzająca,
  • właściwe nawodnienie,
  • zwiększona aktywność fizyczna,
  • higiena snu,
  • unikanie przewlekłego stresu.

Bezpiecznym sposobem na odchudzanie jest właściwie ułożona dieta redukcyjna, czyli sposób odżywiania z zastosowaniem deficytu kalorycznego. Deficyt kaloryczny występuje wtedy, gdy spalasz więcej kalorii, niż przyjmujesz z pożywieniem.

Odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna zapewnia bezpieczne tempo odchudzania. Jadłospis uwzględnia świeże, jak najmniej przetworzone produkty. Zioła mogą być dodatkiem, który pozytywnie wpłynie na proces spalania tkanki tłuszczowej i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: