Lifestyle

Kiedy dieta pudełkowa dla dzieci to dobry pomysł?

Data publikacji: 1 grudnia 2022 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 10 minut

dieta_pudelkowa_dla_dzieci

Z usług firm cateringowych, takich jak Maczfit, korzystają obecnie nie tylko pracownicy dużych korporacji, ale również całe rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy dieta pudełkowa dla dzieci to dobry pomysł. Poznasz także najważniejsze zasady komponowania diety dziecka wraz z listą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Komponowanie zdrowych posiłków dla dziecka – dlaczego to takie ważne?

Zdrowa dieta to jadłospis właściwie zbilansowany zarówno pod względem zapotrzebowania kalorycznego, jak i wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych).

Zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od:

  • wieku,
  • wzrostu,
  • aktualnej wagi,
  • płci,
  • poziomu aktywności fizycznej,
  • ogólnego stanu fizjologicznego.

Dziecko od czwartego roku życia powinno zjadać od czterech do pięciu posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Niewielkie porcje dań należy spożywać mniej więcej w równych odstępach czasu.

Uśredniona wartość zapotrzebowania kalorycznego czterolatka wynosi około 1400 kcal. Dokładną liczbę kalorii w diecie dziecka warto skonsultować z pediatrą lub dietetykiem.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór kalorii w diecie skutkują wieloma konsekwencjami.

Dieta niskokaloryczna może powodować niedowagę i niedobory pokarmowe.

Z kolei nadmiar kalorii w diecie zwykle wiąże się z nadwagą. Nadwaga to pierwszy krok do otyłości.

Otyłość u dzieci jest powszechnym problemem, którego nie można ignorować. Źle zbilansowana dieta, pełna produktów wysoko przetworzonych przy jednoczesnym braku ruchu i niskiej świadomości dotyczącej zasad zdrowego odżywiania, może mieć wieloletnie konsekwencje zdrowotne. U dzieci otyłych wzrasta ryzyko wystąpienia wielu chorób współistniejących – między innymi cukrzycy i chorób układu krążenia.

Stosując zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, dbasz o zdrowie i prawidłowy rozwój swojej pociechy. Różnorodny i smaczny jadłospis zapewnia również właściwą podaż energii i gwarantuje dobre samopoczucie.

Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka i reszty rodziny

Właściwie ułożona dieta dziecka jest najważniejszą częścią jego prawidłowego rozwoju. Jednocześnie warto pamiętać, że zdrowe nawyki żywieniowe poznane za młodu zaowocują również w dorosłym życiu.

Dzieci w wieku szkolnym są bardzo dobrymi obserwatorami. Dlatego szczególnie istotne jest wprowadzanie zdrowych nawyków u całej rodziny. Do tych nawyków należą:

  • regularne posiłki (w miarę możliwości jedzone wspólnie),
  • różnorodne dania ze świeżych produktów pełne niezbędnych składników odżywczych,
  • wyeliminowanie (lub znaczne ograniczenie) żywności wysoko przetworzonej – gotowych dań ze sklepu, fast-foodów, słodkich i słonych przekąsek,
  • właściwe nawodnienie w ciągu dnia,
  • codzienna dawka ruchu.

Dieta dla dzieci powinna być smaczna, zdrowa i kolorowa. Brzmi prosto, prawda?

W rzeczywistości jednak rodzice często nie mają czasu na gotowanie i codzienne przygotowywanie pięciu różnorodnych posiłków dla całej rodziny.

W takich przypadkach z pomocą przychodzi catering dietetyczny dla najmłodszych.

Kiedy dieta pudełkowa dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem?

Catering dietetyczny dla dzieci – kiedy warto?

Poniżej przedstawiamy pięć głównych powodów, dla których warto zainteresować się usługami cateringu w Twojej okolicy. Lista ta nie jest zamknięta – być może w Waszej rodzinie powody przejścia na pudełkową dietę dla dziecka będą zupełnie inne.

Brak czasu na przyrządzanie zdrowych posiłków

Brak czasu to jeden z głównych powodów, dzięki którym cateringi dietetyczne zyskały taką popularność. Nie ulega wątpliwości, że dieta pudełkowa z dostawą pod drzwi mieszkania jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które oszczędza czas. Nie musisz planować jadłospisu, robić list zakupów, spędzać długich godzin w marketach, a potem w kuchni. Firma cateringowa zrobi to wszystko za Ciebie.

W zestawie, składającym się z pięciu posiłków, otrzymujesz: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. W niektórych firmach cateringowych, takich jak Maczfit, znajdziesz również zestawy cztero- i trzy posiłkowe.

Warto zauważyć, że szkoły oferują najczęściej niepełne wyżywienie składające się głównie z obiadu. „Pudełka” to więc doskonałe rozwiązanie dla pociech, które chcą jeść zdrowo i regularnie.

Dając dzieciom do szkoły pudełko z drugim śniadaniem i obiadem, ograniczasz ryzyko niezdrowego podjadania. 

Przykładowe menu dobrego cateringu dietetycznego to mnóstwo inspiracji na zdrowe przekąski do szkoły – zarówno w wersji na słodko, jak i słono.

Wśród przeciwników diet pudełkowych dla dzieci pojawia się argument o rodzinnym przyrządzaniu posiłków. Nie ulega wątpliwości, że układanie jadłospisu i wspólne gotowanie to czas, podczas którego można nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki czas wygospodarować w wolne dni – na przykład w weekendy.

Problem nadwagi

Dietę pudełkową można zastosować również, aby wspomóc redukcję masy ciała dziecka. Wybierając sprawdzony catering dietetyczny, masz gwarancję, że wraz z odpowiednią aktywnością fizyczną i prawidłowo zbilansowaną dietą dostarczasz swojemu dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W redukcji masy ciała pomoże również regularne jedzenie. Spożywanie posiłków co 2-3 godziny ogranicza napady głodu, a co za tym idzie – chęć sięgania po niezdrowe przekąski.

Nigdy nie odchudzaj dziecka na własną rękę. Dzieci w wieku szkolnym powinny być pod stałą obserwacją pediatry. W ułożeniu odpowiedniego menu dla dziecka pomoże również doświadczony dietetyk.

Niedobory pokarmowe

Dzieci szybko rosną, a wraz z ich intensywnym rozwojem zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Część pociech ma również specjalne potrzeby – związane z aktywnym trybem życia lub stosowaniem diety eliminacyjnej.

Przykładowo: żywienie młodego sportowca powinno uwzględniać wyższą podaż kalorii w diecie, a także zróżnicowane źródła białka. Aktywne dzieci są również znacznie bardziej narażone na niedobory elektrolitów, niż ich mniej sportowi koledzy.

Jeśli w domu stosujecie dietę eliminacyjną (na przykład dietę bezmięsną), zadbaj o wartościowe i bezpieczne zamienniki wykluczonych produktów. W posiłkach wegańskich nie może zabraknąć między innymi roślinnych źródeł białka (rośliny strączkowe i produkty na ich bazie). Białko to składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Dzięki szerokiej ofercie diet pudełkowych możesz łatwo dopasować menu do potrzeb dziecka. Zdrowe i różnorodne posiłki ze świeżych i pełnowartościowych produktów ograniczają ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych.

Niedobory składników odżywczych u dzieci mogą być bardzo niebezpieczne. Kontroluj stan zdrowia swojej pociechy, a jeśli masz wątpliwości, jak ułożyć menu, udaj się na wizytę do dietetyka. Suplementy diety wprowadzaj tylko pod kontrolą specjalisty.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Kolejnym powodem, dla którego warto pomyśleć o diecie dla dzieci, są alergie i/lub nietolerancje pokarmowe najmłodszych. W tych przypadkach ponownie trzeba zastosować dietę eliminacyjną, czyli wykluczyć z jadłospisu produkty, które powodują u dzieci nieprzyjemne objawy.

Właściwe zbilansowanie diety eliminacyjnej może być wyzwaniem (szczególnie, jeśli reszta rodziny nie zmaga się z takimi dolegliwościami).

Każdy dobry catering dietetyczny oferuje obecnie zdrowe, smaczne i pożywne zestawy posiłków bez laktozy i glutenu. To duże ułatwienie dla wszystkich zabieganych rodziców, którzy nie mają czasu studiować wszystkich etykiet na sklepowych półkach.

Dieta dla dzieci z cateringu – chęć spróbowania czegoś nowego

Masz w domu prawdziwego łakomczucha? Twoje dziecko jest wyjątkowo otwarte na nowe smaki? Zamów catering dietetyczny i sprawdź, czy przykładowe menu odpowiada jego gustom i oczekiwaniom.

Bądź otwarty na propozycje pociechy. Starsze dziecko może wybierać z Tobą posiłki, to świetna zabawa, podczas której „przemycisz” wiedzę o zdrowym odżywianiu.

Pudełkowa dieta dla dzieci – zalety cateringu dietetycznego Maczfit

  • Oszczędność czasu.
  • Oszczędność pieniędzy. Koszt produktów do przygotowania zestawu dań (wraz z kosztami dodatkowymi) jest wyższy niż koszt zamówionego zestawu.
  • Różnorodna i szeroka oferta.
  • Zdrowe posiłki odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych.
  • Różne warianty kaloryczne diet.
  • Elastyczność – możesz wybrać menu bez II śniadania lub kolacji.

Składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w dietach Maczfit

Chcesz zobaczyć, jak wygląda przykładowe menu Maczfit? Poniżej znajdziesz posiłki z wybranych diet pudełkowych naszego cateringu dietetycznego. Jesteśmy przekonani, że posiłki te spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających dzieci.

Każdy catering powstaje ze świeżych produktów. Dbamy o to, aby nasze dania były smaczne i estetycznie podane. Nad kompozycją dań czuwają doświadczeni kucharze i dietetycy.

Dieta dla dziecka powinna być przede wszystkim zdrowa i uwzględniać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do jego rozwoju, czyli:

Źródła węglowodanów – produkty zbożowe, owoce, warzywa

Przykładowe propozycje dań od Maczfit:

  • Sałatka z kurczakiem, ananasem, selerem, serem żółtym i chleb wieloziarnisty (kolacja z gotowej diety COMFORT).
  • Sałatka z mini mozzarellą, pomarańczami, cherry, orzechami włoskimi, kiełkami i sos jogurtowo-cytrynowy (podwieczorek z gotowej diety FIT & SLIM).
  • Muszle makaronowe w sosie z czerwonym pesto z mozzarellą i szparagami (obiad z gotowej diety VEGE).

Źródła zdrowego tłuszczu – oleje roślinne, ryby, orzechy, pestki, nasiona

Przykładowe propozycje dań od Maczfit:

  • Pieczony filet z dorsza w kremowym sosie chrzanowym z czerwoną cebulką i pietruszką, ziemniaki z orzechami ziemnymi i surówka colesław (propozycja obiadu z gotowej diety DIABETIC).
  • Pieczony filet z dorsza w sosie warzywnym, komosa ryżowa i surówka z kalarepy i marchewki z natką (obiad z gotowej diety FODMAP).
  • Bajgiel z twarożkiem kaparowym, wędzonym łososiem, ogórkiem i czerwoną cebulką (śniadanie z gotowej diety IF).

Źródła białka (a także źródła wapnia) – produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, białe mięso

Przykładowe propozycje dań od Maczfit:

  • Jogurtowe smoothie brzoskwiniowo-bananowe bez laktozy .
  • Wege sojowe nuggetsy z purée z batatów, wegański sos czosnkowy i surówka colesław.
  • Indyk w sosie szpinakowym z natką i bezglutenowy makaron z pieczonymi cherry.

Witaminy i składniki mineralne – warzywa, owoce, orzechy, pestki, nasiona, produkty zbożowe, nabiał

Przykładowe propozycje dań od Maczfit:

  • Truskawkowo-kokosowa jaglanka z prażonymi płatkami migdałów, ananas i winogrona .
  • Pudding ryżowy na mleku bez laktozy z konfiturą wiśniową aromatyzowaną rozmarynem i prażonymi płatkami migdałów .
  • Sałatka z kurczakiem, serem feta, makaronem penne, pomidorem, ogórkiem, oliwkami, cebulką czerwoną i sos winegret (kolacja w ramach WYBORU MENU).

Zdrowe posiłki dla dzieci i nie tylko – zapraszamy do Maczfit!

Chcesz każdego dnia jeść zdrowo i smacznie? Zależy Ci na odpowiednio zbilansowanym menu dla dzieci? Załóż konto i złóż pierwsze zamówienie w Maczfit!

W wyborze odpowiedniego menu pomoże nasze Biuro Obsługi Klienta i konsultacje z dietetykami. 

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestniczka licznych kursów i szkoleń z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej oraz dziecięcej. Szczególnie interesuje się dietetyką sportową, edukacją żywieniową a także dietetyką w zdrowiu psychicznym. Prywatnie pasjonatka biegania, górskich wycieczek i gotowania – szczególnie kuchni włoskiej.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: