Data publikacji: 6 września 2023 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 10 minut
Spis treści
Problem braku apetytu u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Odpowiednio zbilansowane posiłki, dostarczające maluchowi niezbędnych składników odżywczych, gwarantują prawidłowy rozwój dziecka. Gdy pociecha ciągle odmawia jedzenia, jej organizm zaczyna sygnalizować to niepokojącymi objawami. Jakie są przyczyny braku apetytu u dziecka? Jak radzić sobie z sytuacjami, w których dziecko odmawia jedzenia? Czy zmiana nawyków żywieniowych starszych członków rodziny pomoże w przypadku braku apetytu u dzieci? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Brak apetytu może być stanem przejściowym. Jeśli dziecko odmawia jedzenia od czasu do czasu, a poza tymi incydentami dopisuje mu apetyt, prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Jednak jeśli dziecko nie chce jeść przez dłuższy czas, należy poważnie zainteresować się sprawą i poszukać przyczyn braku apetytu. Z brakiem apetytu najczęściej zmagają się dzieci w wieku przedszkolnym (od 2 do 5 lat) oraz dzieci starsze. Brak apetytu u noworodków i niemowląt może wynikać z ich niedojrzałości lub nieprawidłowych technik karmienia. W przypadku karmienia piersią warto zasięgnąć pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego, który pokaże prawidłowe techniki karmienia piersią oraz podpowie, co robić, gdy maluch nie chce jeść. Brak apetytu często występuje również na kolejnych etapach rozwoju dziecka. Rozszerzanie diety czy ząbkowanie mogą powodować osłabiony apetyt. W takich sytuacjach należy być wyrozumiałym i nie można zmuszać dziecka do jedzenia. Utrzymujący się przez dłuższy czas brak łaknienia i towarzyszące mu objawy powinny jednak wzbudzić obawy rodziców.
Poniżej prezentujemy możliwe przyczyny braku apetytu u dzieci.
Nagła utrata apetytu przez dziecko, które do tej pory jadło normalnie, może wynikać z rozwijającej się infekcji, na przykład zakażenia układu moczowego, schorzenia dróg oddechowych lub zapalenia ucha środkowego.
Zaburzenia łaknienia są również jednym z objawów alergii pokarmowej. Alergie pokarmowe to problem, który często dotyka najmłodszych. Wśród popularnych alergenów znajdują się: mleko krowie, jaja kurze, gluten, orzechy ziemne, owoce morza, seler i soja. Alergia pokarmowa wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak bóle brzucha, luźne stolce, podwyższona temperatura ciała i wysypki skórne. Jeśli po zjedzeniu danego produktu przez dziecko, zauważasz u niego niepokojące objawy, natychmiast udaj się do lekarza. Specjalista zleci odpowiednie badania, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć alergię pokarmową.
Wśród zdrowotnych przyczyn zaniku apetytu u dziecka można wymienić także:
Przejściowy zanik apetytu u dzieci często występuje także po szczepieniu. Sytuacja powinna wrócić do normy po około 2-3 dniach.
Przyczyną braku apetytu u dziecka mogą być również czynniki środowiskowe. Dziecko jest doskonałym obserwatorem. Jeśli zabraniasz mu jedzenia niezdrowych przekąsek, a sam podjadasz słodycze w dużych ilościach, maluch może się buntować. Czasami dziecko nie chce jeść, bo obserwuje mamę, która od miesięcy jest na restrykcyjnej diecie. Niekiedy niejadek naśladuje starsze rodzeństwo, które ogranicza spożywanie posiłków i narzeka przy stole. Do czynników środowiskowych zaliczamy także błędy żywieniowe popełniane przez rodziców podczas układania jadłospisu dla malucha. Dieta powinna być dopasowana do etapu rozwoju dziecka. Komponując zdrowy jadłospis, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie organizmu na kalorie i właściwy rozkład składników odżywczych. Aby zachęcić dziecko do jedzenia, należy stawiać na wartościowe odżywczo, różnorodne i kolorowe produkty spożywcze. Nudny jadłospis i mało atrakcyjny wygląd posiłków często powodują, że dziecko między posiłkami zjada mnóstwo przekąsek i wybiera słodkie napoje. Takie zachowanie nie tylko hamuje łaknienie, ale również może być przyczyną wielu chorób dietozależnych, między innymi otyłości i cukrzycy.
Brak apetytu u dzieci może mieć również podłoże psychologiczne. Częstą przypadłością wieku dziecięcego jest neofobia. U dziecka obserwuje się wtedy niechęć do próbowania nowych, nieznanych smaków.
Z jakich innych aspektów psychologicznych może wynikać brak apetytu u dzieci?
Długotrwały deficyt kaloryczny może spowodować nieprawidłowy rozwój narządów i układów w organizmie dziecka, który znajduje się w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.
Dieta niedoborowa może prowadzić do niedożywienia, skutkującego takimi objawami jak:
Jeśli nagły brak apetytu u dziecka spowodowany jest chorobą to pierwszym sygnałem dla rodzica będą inne niepokojące objawy (np. gorączka, kaszel, katar).
Jak leczyć brak apetytu? Na początek pamiętaj o tym, aby zawsze uważnie obserwować swoje dziecko. W zdecydowanej większości przypadków obniżenie apetytu u dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym adekwatnym do jego wieku. Dzieci między 2 a 5 rokiem życia często mają obniżone łaknienie, które wynika z wolniejszych przyrostów masy ciała niż w okresie niemowlęcym. Warto kontrolować zachowania dziecka przy stole oraz nadzorować jego przyrost masy ciała. Aby sprawdzić, czy przyrost masy ciała i wzrostu dziecka mieszczą się w granicach normy, możesz użyć tzw. siatek centylowych.
Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Jeśli martwisz się tym, że je za mało, zacznij od konsultacji z lekarzem.
Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?
Zamiast zmuszania dziecka do jedzenia, należy postawić na konsultację z pediatrą. Przed wizytą warto zanotować swoje obserwacje, np. od kiedy maluch nie chce jeść, czy ma jakieś produkty, po które sięga z przyjemnością, jak duże porcje spożywa. Pediatra skontroluje, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy jego masa ciała jest adekwatna do wieku. Poza tym wykluczy choroby przewlekłe i/lub skieruje na dodatkowe badania, które pomogą uzyskać pełny obraz zdrowia małego pacjenta.
Brak apetytu u dziecka to problem, który często wymaga zmian w codziennej diecie. Dlatego po konsultacji z pediatrą można udać się na konsultację dietetyczną. Doświadczony dietetyk podpowie, jak zachęcić dziecko do jedzenia i zadbać o własne nawyki żywieniowe, gdyż – jak wiemy – dziecko uczy się przez naśladownictwo.
Gdy brak apetytu u dziecka ma podłoże psychologiczne, warto skorzystać także z porady psychologa lub psychodietetyka. Rodzice nie powinni wmuszać w dziecko jedzenia, ale muszą zadbać o jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. Często to właśnie relacje między domownikami są powodem, dlaczego dziecko nie chce jeść. Rozmowa z terapeutą pomoże znaleźć przyczyny i wdrożyć konieczne zmiany.
Jak ułożyć zdrową, smaczną i pożywną dietę dla pociechy? Po pierwsze: należy zadbać o właściwą podaż kalorii, pamiętając że dzieci o drobnej budowie ciała mają stosunkowo niskie zapotrzebowanie energetyczne. Częstym błędem rodziców jest podawanie przedszkolakowi takiej samej porcji jak dorosłemu.
Po drugie: podstawowe posiłki powinny być pełne świeżych i wartościowych odżywczo produktów. W jadłospisie malucha nie może zabraknąć: różnokolorowych warzyw i owoców, roślin strączkowych, produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych), produktów mlecznych (lub ich zamienników w przypadku diety wegańskiej) i źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych (oleje roślinne, orzechy, pestki). Klasyczną dietę można uzupełnić także o chude mięso i tłuste ryby, czyli produkty, które są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka.
Po trzecie: z codziennego jadłospisu należy wyeliminować produkty wysoko przetworzone, pełne cukrów prostych, soli i tłuszczu trans. Dzieci powinny unikać słonych i słodkich przekąsek między głównymi posiłkami oraz wyeliminować z diety słodkie napoje. Rodzice niejadka często cieszą się, że ich dziecko zjadło cokolwiek, więc „nagradzają” pociechę kolejnymi słodkościami. Niestety, spożywanie takich przekąsek obniża chęć na pełnowartościowe dania.
Przygotowując posiłki dla dziecka, zadbaj o to, aby były atrakcyjnie podane. Wybieraj różnokolorowe warzywa i owoce, stosuj aromatyczne zioła i… słuchaj swojej pociechy. Niekiedy podanie makaronu w ulubionej miseczce dziecka potrafi zdziałać cuda.
Brak apetytu u dziecka to problem, z którym można poradzić sobie rodzinnie. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Dbaj o to, aby wszyscy członkowie rodziny jedli zdrowo. Gotowe słodycze zakupione w sklepie typu czekolady, żelki, chipsy itp. zastąp domowymi odpowiednikami – mniej przetworzonymi. Wprowadź do jadłospisu orzechy, bakalie, słupki warzyw i owoce. Poza tym możecie spróbować wspólnego przygotowywania posiłków. Wspólne nakrywanie do stołu, krojenie poszczególnych składników czy przyprawianie potraw można połączyć z opowiadaniem ciekawych historii na temat dań. Warto również zachęcać dzieci do próbowania nieznanych smaków, np. poprzez opowiadanie historii o tym, że brokuł to zielony, jadalny kwiat. Przyrządzając i jedząc posiłki wspólnie, wzmacniacie rodzinne więzi.
Aktywność fizyczna (szczególnie ta na świeżym powietrzu) zwiększa zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Pomóż znaleźć dziecku odpowiednią aktywność ruchową (najlepiej dostosowaną do jego zainteresowań) i nie pozwól, aby spędzało cały wolny czas przed komputerem, telefonem czy telewizorem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wspólne uprawianie sportu, nawet rekreacyjnie – przyniesie to mnóstwo korzyści nie tylko dziecku, ale również Tobie!
Nie wiesz, jak ułożyć różnorodny jadłospis dla swojego dziecka? Zainspiruj się menu diety pudełkowej Maczfit. Zamów zestaw dla siebie i przekonaj się, że zdrowe jedzenie może być jednocześnie smaczne i pożywne. Sprawdź już teraz szeroką ofertę cateringu dietetycznego Maczfit!
Poznaj naszą ofertę
15 DAŃ DO WYBORU
Everyday
Uwielbiasz klasykę, choć czasami kuszą Cię nowe doznania? Tu znajdziesz znane smaki ze szczyptą fantazji.
Cena od 62,00 zł / dzień
ZamówZESTAW 3 POSIŁKÓW
Trio
Chcesz jeść zdrowo, ale masz dość rygorystycznych diet? Wypróbuj zestaw trzech posiłków z opcjonalnymi dodatkami.
Cena od 41,00 zł / dzień
Zamów25 DAŃ DO WYBORU
Top Sellers
Spróbuj dań, które kochają nasi klienci. Wybierz niepodważalnie smaczne bestsellery Maczfit.
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówAKTYWNIE I SMACZNIE
Fit & Slim
Dbanie o sylwetkę i zdrowie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wybierz dietę, z którą bez wyrzeczeń zrealizujesz swoje cele.
Cena od 71,00 zł / dzień
ZamówOBNIŻONY IG / MNIEJ CUKRU
Diabetic & Low Sugar
Potrawy, które znasz, ale w wersji z niskim i średnim indeksem glikemicznym – dla Twojego zdrowia. Bez rezygnowania z ulubionych smaków!
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówKETO POST PRZERYWANY
Keto IF
Ogranicz spożycie węglowodanów i w krótkim czasie zredukuj zbędną tkankę tłuszczową.
Cena od 79,00 zł / dzień
ZamówDIETA WEGETARIAŃSKA
Vege
Maksimum smaku i różnorodności – za to bez mięsa i ryb! Dla tych, którzy chcą jeść wegetariańsko albo po prostu szukają odmiany od tradycyjnej diety.
Cena od 69,00 zł / dzień
Zamów40 DAŃ DO WYBORU
Just Restaurant
Nieograniczony wybór i różnorodne smaki to Twój „must have”? Zdecyduj się na najszerszą ofertę dań na rynku.
Cena od 82,00 zł / dzień
ZamówDLA WRAŻLIWYCH JELIT
FODMAP
Poczuj ulgę z dietą łagodną dla układu pokarmowego. Zapomnij o dolegliwościach – zdrowy wybór nigdy nie był pyszniejszy!
Cena od 76,00 zł / dzień
ZamówNATURALNE WSPARCIE
Hypo Hashimoto
Wspieraj swoją tarczycę i organizm bez rezygnowania z ulubionych smaków! Bez soi, glutenu i laktozy, za to z całym bogactwem różnorodnych inspiracji z całego świata.
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówNIETOLERANCJE POKARMOWE
No Lactose & Low Gluten
Bez laktozy i o obniżonej zawartości glutenu? Bez problemu! W tej diecie mamy tyle pysznych alternatyw, że nie zauważysz ich braku.
Cena od 76,00 zł / dzień
Zamów100% ROŚLINNIE
Wegan
Stuprocentowo roślinnie, stuprocentowo… smacznie! Zbilansowana dieta bez produktów odzwierzęcych. Nawet nie poczujesz, że je wykluczyliśmy!
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówTRADYCYJNE SMAKI
Comfort
Tradycyjne smaki ze szczyptą nowoczesności, dostarczane codziennie prosto pod Twoje drzwi.
Cena od 60,00 zł / dzień
Zamów