Odżywianie

Czy dieta cud istnieje?

Data publikacji: 2 czerwca 2023 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 10 minut

dieta_cud

Każdy, kto choć przynajmniej raz się odchudzał, z pewnością spotkał się z pojęciem „diety cud”. Twórcy różnych diet cud już na starcie obiecują spektakularne efekty. Utrata zbędnych kilogramów ma nastąpić szybko, a rezultaty mają być widoczne gołym okiem. Czy rzeczywiście na diecie cud można szybko schudnąć? Jakie zagrożenia niesie za sobą długotrwałe stosowanie niskokalorycznych diet? Czy diety cud są dobrą i bezpieczną drogą do prawidłowej masy ciała? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Główne założenia diety cud

Pod pojęciem „dieta cud” mieszczą się wszystkie popularne diety niskokaloryczne, które zapewniają szybkie schudnięcie. W ostatnich latach powstało mnóstwo różnych wariantów diety cud.

Każdy sposób żywienia charakteryzuje się swoimi zasadami, jednak diety cud mają też pewne cechy wspólne:

  • dieta cud to jadłospis niskokaloryczny,
  • dietę cud wyróżnia monotonny jadłospis skomponowany jedynie z kilku powtarzających się produktów spożywczych,
  • dieta cud obiecuje szybkie efekty odchudzania,
  • jadłospis diet cud skonstruowany jest często w ten sposób, aby stosować go w krótkim czasie lub powracać do niego cyklicznie,
  • dieta cud to restrykcyjny plan żywieniowy, który wymaga samodyscypliny.

Trzy popularne diety cud

O dietach cud możemy dowiedzieć się sporo z kolorowej prasy kobiecej oraz z mediów społecznościowych, gdzie do opisu diety dołączone są najczęściej zdjęcia spektakularnych metamorfoz.

Poniżej znajdziesz krótkie opisy trzech popularnych diet odchudzających, które cały czas przyciągają rzesze osób, chcących uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Wysokobiałkowa dieta cud, czyli dieta Dukana

Głównym założeniem diety Dukana jest spożywanie dużych ilości białka. Dieta składa się z czterech faz, a na niektórych jej etapach dopuszczalne są prawie wyłącznie produkty wysokobiałkowe, takie jak chudy nabiał, jajka, drób i ryby. W diecie Dukana podaż węglowodanów jest znacznie ograniczona, do dań nie wolno dodawać też tłuszczu (nawet zdrowego tłuszczu w postaci oliwy z oliwek). Zgodnie z założeniami diety Dukana należy jeść tylko wtedy, gdy organizm odczuwa głód.

Dieta cud z Danii, czyli dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska to bardzo rygorystyczny, 13-dniowy plan żywieniowy. Przez swoją niską kaloryczność (600-800 kcal w ciągu doby) i ścisłe trzymanie się z góry ustalonego jadłospisu cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą schudnąć w bardzo krótkim czasie. W 13-dniowym jadłospisie diety kopenhaskiej znajdują się między innymi takie produkty jak: pierś z kurczaka, dorsz, pstrąg, jogurt naturalny, jajka i tylko kilka wybranych gatunków warzyw i owoców. Twórcy diety kopenhaskiej obiecują naprawdę spektakularne efekty – nawet 10 kg mniej w 13 dni.

Dieta zupowa, na przykład dieta kapuściana

Główka kapusty cudownym sposobem na odchudzanie? Według twórców i miłośników diety kapuścianej tak właśnie jest. Dieta kapuściana jest wariacją diety zupowej. Podczas takiej kuracji odchudzającej przez cały tydzień można jeść wyłącznie niskokaloryczne zupy. Dieta kapuściana zakłada jedzenie praktycznie tylko jednej potrawy – zupy kapuścianej przygotowanej według określonego przepisu.

Zagrożenia związane z dietą cud

Dieta cud może być sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zanim jednak zaczniesz stosować menu o niskiej kaloryczności, zastanów się: jak wpłynie ono na Twoje zdrowie?

Diety cud nie są bez wad. Choć kolorowe nagłówki kuszą nas spektakularnymi efektami, a zdjęcia metamorfoz przykuwają wzrok, tak naprawdę kluczem do prawidłowej masy ciała, dobrego zdrowia i samopoczucia nie jest żadna cudowna kuracja. Jest nim trwała zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze.

Diety cud, nawet te stosowane w krótkim czasie, nie pozostają bez wpływu na stan zdrowia organizmu. Pierwszym zagrożeniem jest niska kaloryczność diety. Dostarczając organizmowi za małą dawkę energii, narażamy go na ciągłe zmęczenie i osłabienie. Do tego dochodzi monotonny jadłospis, który zaburza proporcje podstawowych składników odżywczych (białka-tłuszcze-węglowodany). Menu bazujące jedynie na kilku produktach jest również znacznie uboższe w cenne witaminy i składniki mineralne. A to prosta droga do niedoborów pokarmowych.

Kolejnym zagrożeniem diety cud jest efekt jo-jo, występujący często od razu po jej zakończeniu. Gdy po diecie cud wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, wygłodzony organizm natychmiast stara się odrobić starty.

Co więcej, doświadczony wcześniejszą głodówką organizm magazynuje zasoby na zapas w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego nasza masa ciała po zakończeniu diety cud może być nawet wyższa niż przed jej rozpoczęciem.

Co zatem zrobić, aby każde odchudzanie nie kończyło się efektem jo-jo? Jak zadbać o organizm, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale nie narazić się na niedobory pokarmowe? Czy na diecie odchudzającej trzeba rezygnować z ulubionych potraw?

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Dieta cud istnieje, ale tylko w teorii. W praktyce może przynieść organizmowi więcej szkody, niż pożytku.

Nadwaga i otyłość to powszechne problemy, których nie wolno bagatelizować. Jednocześnie proces odchudzania nie może odbywać się kosztem zdrowia. W leczeniu otyłości kluczowe jest stosowanie się do zaleceń lekarza. W ułożeniu zdrowego jadłospisu diety odchudzającej pomoże też doświadczony dietetyk. Z konsultacji z dietetykiem możesz skorzystać również w Maczfit.

Właściwie zbilansowana dieta odchudzająca to różnorodne menu z odpowiednim deficytem kalorycznym. W pełnowartościowym jadłospisie nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, produktów białkowych i źródeł zdrowego tłuszczu. Dużą wagę przywiązuje się do produktów z błonnikiem, po których poczujemy sytość, a nasz układ pokarmowy będzie działał sprawniej.

Efektem właściwie ułożonej diety redukcyjnej jest bezpieczne odchudzanie, czyli umiarkowane tempo utraty kilogramów (średnio od 0,5 do 1 kilograma w tydzień). Stosować taką dietę można przez długi czas. Jej bardzo pożądanym „skutkiem ubocznym” jest nie tylko utrata kilogramów, ale przede wszystkim wprowadzenie w życie i utrwalenie zdrowych nawyków żywienia.

Od czego zacząć zdrowe odchudzanie? Do jakich zaleceń się stosować?

Sześć filarów zdrowego odchudzania

Odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne

W pierwszej kolejności należy sprawdzić swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne (kaloryczne).

Zapotrzebowanie energetyczne to liczba kalorii, jakiej dziennie potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Zapotrzebowanie na kalorie jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od: płci, wieku, wzrostu, aktualnej masy ciała, trybu pracy i poziomu aktywności fizycznej. Znaczenie ma także ogólny stan fizjologiczny organizmu (na przykład ciąża czy choroby).

Dieta cud wiąże się ze znacznym obniżeniem kaloryczności jadłospisu. W efekcie spadek masy ciała następuje szybko, ale my jesteśmy osłabieni i narażeni na niedobory pokarmowe. Do tego dochodzi ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem jest zdrowe odchudzanie w oparciu o zasady odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej.

Redukcję masy ciała rozpocznij od obliczenia podstawowej przemiany materii (PPM). Możesz to zrobić za pomocą internetowego kalkulatora kalorii. Następnie oblicz całkowitą przemianę materii (CPM) i swój deficyt kaloryczny.

Dieta redukcyjna to bezpieczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Ten sposób żywienia oparty jest na deficycie kalorycznym. Deficyt kaloryczny to stan, w którym spalamy więcej kalorii, niż dostarczamy z pożywieniem. Należy pamiętać, że odchudzanie jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj deficyt kaloryczny wynosi od 200 do 500 kcal, jednak w jego dokładnym ustaleniu przy odchudzaniu pomogą internetowe kalkulatory lub konsultacja z dietetykiem.

Różnorodne posiłki

Dieta cud bazuje zazwyczaj na kilku powtarzających się produktach spożywczych. Tymczasem żeby schudnąć, trzeba jeść – zdrowo i różnorodnie! Wbrew różnym mitom o odchudzaniu zdrowe jedzenie to nie tylko zielone, surowe warzywa. To również wiele innych produktów spożywczych, które dostarczają nam cennych składników pokarmowych, w tym witamin i składników mineralnych.

W zdrowym jadłospisie białko powinno stanowić od 15 do 20% energii diety, węglowodany 45-55%, a tłuszcze 20-35%. W klasycznym menu nie może zabraknąć zatem pełnoziarnistych produktów zbożowych, owoców, warzyw (w tym warzyw strączkowych), chudego nabiału, chudego mięsa i ryb (w szczególności tłustych ryb morskich). Zdrowe tłuszcze roślinne dostarczysz za pomocą olejów roślinnych oraz orzechów i pestek. Do picia polecamy przede wszystkim wodę niegazowaną i herbaty ziołowe.

Regularne jedzenie

W diecie redukcyjnej ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również kiedy jemy. Posiłki jedzone o regularnych porach sprzyjają poprawie przemiany materii. Spożywanie regularnych posiłków znacznie ogranicza również napady głodu. Dzięki temu nie będziesz sięgać po niezdrowe przekąski i łatwiej utrzymasz postanowienia diety. Pamiętaj, że lepiej jeść małe porcje częściej, niż najadać się na zapas.

Odpowiednie techniki kulinarne

Zdrowa dieta wiąże się ze znacznym ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego. W jadłospisie diet odchudzających na próżno szukać tłustych gatunków mięsa i tłustego nabiału. Jeśli chcesz cieszyć się wymarzoną sylwetką, zwróć uwagę również na techniki gotowania.

Zdrowe posiłki najlepiej przyrządzać na parze. Można również gotować w wodzie i piec w folii (bez dodatku tłuszczu). Unikaj smażenia. Zamiast tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec), wzbogać swoją dietę o zdrowe tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek).

Właściwe nawodnienie

Woda wspomaga procesy trawienne organizmu. Najlepiej pić wodę mineralną (średnio i wysoko zmineralizowaną). Dla wielu osób dorosłych wypicie minimum dwóch litrów wody w ciągu dnia jest sporym wyzwaniem. Jeśli chcesz, aby nawyk regularnego picia wody został z Tobą na dłuższy czas, kup wielorazową butelkę i miej ją zawsze pod ręką. Możesz również zainstalować aplikację w telefonie, która co jakiś czas będzie wysyłać powiadomienie o nawadnianiu.

Aktywność fizyczna

Zdrowy tryb życia to nie tylko dieta, ale również ruch. Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej wspomaga zdrowe odchudzanie, a także zapewnia dobre samopoczucie. Nie musisz od razu zapisywać się na intensywne ćwiczenia pod okiem trenera personalnego. Na początek zastosuj umiarkowaną aktywność fizyczną – spacery, rolki, taniec, jogę czy pilates.

Dieta cud – czy warto?

Warto dbać o siebie i zdrowe nawyki żywieniowe. Tymczasem nawet z pozoru najlepsza dieta cud najczęściej wiąże się z rygorystycznymi zasadami i wyrzeczeniami, które być może sprawią, że tkanka tłuszczowa się zmniejszy, ale jednocześnie odbiją się negatywnie na zdrowiu.

Warto pamiętać, że żadna dieta cud nie zapewni utrzymania prawidłowej masy ciała. To możliwe jedynie dzięki trwałej zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze.

Na koniec należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. W kulturze diet często sięgamy po różne kuracje odchudzające nie dla zdrowia, ale tylko dlatego, że chcemy mieć płaski brzuch czy zgrabniejsze uda. Tymczasem dbanie o siebie oznacza też akceptację swoich niedoskonałości zgodnie z nurtem body positivity.

Oferta Maczfit

Chcesz zdrowo schudnąć? Szukasz smacznej diety odchudzającej pełnej warzyw i owoców? Zależy Ci na tym, aby uzupełnić poziom witamin i składników mineralnych w organizmie? Zapoznaj się z ofertą cateringu dietetycznego Maczfit. U nas na pewno znajdziesz dietę pudełkową dla siebie.

Absolwentka kierunku dietetyka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Świeżo po skończeniu studiów, przekłada wiedzę teoretyczną na jej praktyczne zastosowanie. W Maczfit odpowiada za diety SLIM&FIT, OFFICE BOX i MAMI. Wielbicielka kuchni orientalnej.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: