Data publikacji: 14 czerwca 2022 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 8 minut
Spis treści
Wśród współczesnych konsumentów rośnie popularność diet bezmięsnych. Niektórzy stosują elastyczny wegetarianizm, który polega na okazjonalnym spożywaniu mięsa. Jeszcze inni próbują weganizmu. Dieta wegańska to najbardziej restrykcyjna forma wegetarianizmu, gdyż wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nierozważne stosowanie takiej diety eliminacyjnej może wiązać się z niebezpiecznymi dla organizmu niedoborami pokarmowymi. W tym artykule odpowiemy na pytanie: „czy dieta wegańska jest zdrowa?” i podpowiemy, jak ją zbilansować, aby każdego dnia dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Każda dieta wegetariańska oparta jest na produktach pochodzenia roślinnego. Do najpopularniejszych rodzajów wegetarianizmu należą: laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, pescowegetarianizm, fleksitarianizm i weganizm. Poszczególne odmiany wegetarianizmu różnią się listą produktów dozwolonych i zakazanych. Przykładowo: fleksitarianizm to inaczej elastyczny wegetarianizm, który pozwala na włączenie do jadłospisu drobiu, ryb i nabiału, ale okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Z kolei laktoowowegetarianizm całkowicie eliminuje mięso i ryby, ale pozwala na jedzenie jajek i nabiału.
Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest bardzo smaczna i pożywna.
Na liście produktów zakazanych znajdują się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak:
Dieta wegańska to nie tylko surowe zielone warzywa. Właściwie ułożona dieta wegańska powinna obejmować:
Eliminacja mięsa i produktów zwierzęcych z codziennego jadłospisu może mieć różne przyczyny. Niektórzy decydują się przejść na dietę roślinną ze względów światopoglądowych, inni biorą pod uwagę swój stan zdrowia.
Jakie są największe korzyści z przejścia na dietę wegańską?
Osoby, które dopiero poznają założenia diety bezmięsnej, często zadają sobie pytanie: „czy weganizm ma jakieś wady?” Tak, ale tylko wtedy, gdy dieta jest źle zbilansowana.
Wady źle zbilansowanej diety wegańskiej:
Jak temu zaradzić? Należy mieć świadomość, z jakimi niedoborami może wiązać się przejście na dietę roślinną. Przed zmianą jadłospisu warto wykonać podstawowe badania krwi. Pomocna okaże się także konsultacja dietetyczna. Doświadczony dietetyk ułoży przykładowy jadłospis diety roślinnej i podpowie, na jakich produktach roślinnych skupić się w przypadku występowania niedoborów.
Mięso jest obecne w tradycyjnej diecie od tysięcy lat. Dobrej jakości produkty zwierzęce dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych. Czy w diecie wegańskiej można je czymś zastąpić?
W diecie tradycyjnej, wśród produktów zawierających białko, znajdują się zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne. Osoby jedzące mięso dostarczają organizmowi białko pełnowartościowe.
Aby zastąpić białko zwierzęce białkiem roślinnym, należy zadbać o odpowiednią podaż roślin strączkowych i produktów na ich bazie. Strączki są bogatym źródłem białka roślinnego, a także błonnika i witamin z grupy B. Białko warto również wprowadzić do jadłospisu w postaci produktów sojowych. Najpopularniejsze produkty sojowe, dostępne obecnie praktycznie w każdym sklepie, to: sojowe napoje roślinne, tofu i tempeh.
Weganizm, ze względu na ryzyko niedoborów białka, budzi sporo wątpliwości wśród osób aktywnych, w tym sportowców zawodowych. Białko odpowiada za wzrost i utrzymanie masy mięśniowej oraz sprzyja regeneracji po wysiłku. Odpowiednie zbilansowanie roślinnego jadłospisu u sportowców jest możliwe, ale wymaga częstszych konsultacji ze specjalistą. Sportowcy weganie powinni także regularnie wykonywać badania pod kątem niedoborów pokarmowych i na bieżąco informować o swoim stanie zdrowia dietetyków, trenerów i lekarzy.
Stosując dietę wegetariańską i wegańską, należy uważać na niedobory witamin B12 i D3. Witamina D3 jest niezbędna, aby utrzymać układ odpornościowy i kostno-stawowy w dobrej kondycji. Jej niedobór może być widoczny szczególnie w jamie ustnej (zły stan uzębienia) i na skórze (częste stany zapalne). Z kolei witamina B12 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. W mniejszym stopniu wpływa także na procesy trawienne. Źródłem witaminy D3 są głównie: tran, ryby i nabiał, z kolei witamina B12 występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. To dlatego w diecie wegetariańskiej i wegańskiej zalecana jest suplementacja tymi witaminami.
Rezygnując ze spożywania mięsa (w tym ryb), jesteś również bardziej narażony na niedobory cennych kwasów tłuszczowych omega. Pamiętaj, aby do jadłospisu wprowadzić roślinne źródła kwasów omega, takie jak awokado, orzechy i oleje roślinne. W razie konieczności stosuj dodatkową suplementację.
Weganizm może być również przyczyną niedoborów składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk, jod i wapń.
Wiesz już, na co powinni zwracać uwagę weganie, aby ich dieta była pożywna i przede wszystkim zdrowa. Jeśli jesteś na diecie roślinnej i szukasz cateringu dietetycznego dla siebie, sprawdź nasze propozycje.
Oferta Maczfit:
Poznaj naszą ofertę