Odżywianie

Dieta carnivore – zasady i efekty

Data publikacji: 20 listopada 2023 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 9 minut

dieta karniwora

Dieta carnivore to sposób żywienia polegający na zmniejszeniu ilości węglowodanów i większej niż zwykle podaży tłuszczu pochodzącego z produktów odzwierzęcych. Główne zasady diety karniwora przypominają założenia innych jadłospisów niskowęglowodanowych, takich jak dieta paleo i ketogeniczna. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, na czym polega dieta karniwora i czy jest ona bezpieczna. Poznasz także główne zalety i wady diety mięsnej.

Dieta carnivore – skąd wziął się ten sposób żywienia?

Twórcą diety karniwora (z ang. the carnivore diet) jest Amerykanin Shawn Baker – ortopeda i sportowiec. Według Bakera dieta mięsna, eliminująca wszystkie produkty roślinne, to nie tylko dobry sposób na utratę masy ciała, ale również poprawę stanu zdrowia. W jego opinii główne efekty diety karniwora to: zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, łagodzenie stanów zapalnych i zaburzeń hormonalnych, wspomaganie leczenia bólu stawów, a także poprawa stanu zdrowia pacjentów z depresją i nerwicą lękową.

Nazwa „the carnivore diet” pochodzi od angielskiego „carnivor”, co oznacza „mięsożercę”. W diecie karniwora można jeść tylko i wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Główne założenia diety karniwora

Dieta mięsożercy bazuje na kilku głównych założeniach:

  1. W diecie dozwolone jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa.
  2. Usunięcie z diety węglowodanów, nawet tych w postaci warzyw, owoców.
  3. Produkty dozwolone to nabiał o niskiej zawartości laktozy (ze względu na koncentrację cukrów prostych w produktach mlecznych należy unikać dużych ilości nabiału).
  4. Podczas stosowania diety carnivore można pić jedynie wodę lub wywar z kości. Niedozwolone są inne napoje, takie jak kawa, herbata czy soki owocowe, warzywne.
  5. W najczęściej stosowanym wariancie diety mięsnej posiłki spożywamy wtedy, gdy czujemy głód. Od stołu należy odejść, gdy poczujemy się syci.

Co można jeść na diecie karniwora?

W diecie mięsożercy, jak sama nazwa wskazuje, nie brakuje różnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Twórca i miłośnicy tego sposobu odżywiania przekonują, że nawet mając do wyboru ograniczony zakres produktów spożywczych, można skomponować smaczne i różnorodne menu.

Jadłospis diety karniwora uwzględnia produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak:

  • mięso: kurczak, indyk, wieprzowina, wołowina, jagnięcina, cielęcina, dziczyzna itp.,
  • ryby tłuste i chude: łosoś, sardynki, makrela, śledź, tuńczyk, dorsz, halibut itp.,
  • owoce morza: krewetki, ostrygi, małże, kraby, homary itp.,
  • jaja,
  • inne produkty odzwierzęce, takie jak: smalec, łój, bulion z kości, przetwory mięsne,
  • nabiał o niskiej zawartości laktozy, w szczególności śmietana, masło i twarde sery.

Osoby stosujące dietę karniwora zwracają uwagę na dwa dyskusyjne elementy powyższej listy. Pierwszą z nich są produkty mleczne. Niektórzy pozwalają sobie na włączenie do jadłospisu diety carnivore mleka, jogurtów, kefirów czy miękkich serów. Zgodnie z zasadami produkty te powinny być ograniczone z uwagi na wysoką zawartość cukrów prostych. Druga kwestia dyskusyjna to przetwory mięsne. W dzisiejszych czasach większość przetworów mięsnych to produkty wysoko przetworzone, które oprócz cukrów zawierają dodatki roślinne.

Dieta carnivore – produkty przeciwwskazane

Lista produktów przeciwwskazanych w diecie karniwora jest bardzo długa. Znajdziemy na niej większość produktów roślinnych i wysokowęglowodanowych. Z czego dokładnie trzeba zrezygnować, stosując dietę karniwora?

Dieta karniwora wyklucza:

  • wszystkie warzywa i owoce,
  • grzyby,
  • wszystkie produkty zbożowe,
  • nasiona, pestki, orzechy,
  • rośliny strączkowe i produkty na ich bazie,
  • oleje roślinne.

Do produktów przeciwwskazanych w diecie carnivore należą także:

  • nabiał z dużą zawartością laktozy,
  • słodycze i wyroby cukiernicze,
  • żywność wysoko przetworzona,
  • cukier biały i brązowy, syrop klonowy, miód, słodziki,
  • słodzone napoje gazowane, soki owocowo-warzywne,
  • kawa, herbata.

Zalety diety karniwora

Dieta mięsożerna może cieszyć się popularnością z uwagi na listę jej zalet. Mimo postępujących zmian w trendach żywieniowych wiele osób wciąż lubi mięso i nie wyobraża sobie jadłospisu bazującego wyłącznie na produktach roślinnych. Mięsny jadłospis dla wielu współczesnych konsumentów jest po prostu smaczny. Poza tym produkty wysokotłuszczowe i wysokobiałkowe dają uczucie sytości na długi czas.

Kolejną zaletą diety karniwora jest uregulowanie poziomu cukru we krwi. Odpowiednio zbilansowane diety niskowęglowodanowe, bazujące na wyższej podaży kwasów tłuszczowych i zmniejszonej ilości węglowodanów, mogą być pomocne w leczeniu cukrzycy i insulinooporności. Takiej diety nie można jednak wprowadzać na własną rękę, zawsze należy poprzedzić ją konsultacją z lekarzem i/lub dietetykiem.

Kolejną kwestią, podkreślaną przez twórcę i miłośników diety mięsnej, jest szybka utrata masy ciała. Ograniczenie podaży węglowodanów skłania organizm do spalania zapasów tłuszczu. Według wielu badań utrata masy ciała na dietach niskowęglowodanowych (takich jak dieta karniwora czy ketogeniczna) to głównie efekt odpowiednio zastosowanego deficytu kalorycznego i zwiększenia aktywności fizycznej.

Wady diety karniwora

Znasz już zasady diety karniwora i jej zalety. Czy zatem mięsożerny jadłospis to remedium na zbędne kilogramy i choroby metaboliczne? Niestety nie.

Restrykcyjny charakter diety carnivore sprawia, że z jadłospisu eliminowane są całe grupy wartościowych produktów spożywczych. Zarówno węglowodany, jak i witaminy i składniki mineralne to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rezygnując z warzyw i owoców, narażamy nasz organizm na niedobór witamin i składników mineralnych. Wyeliminowane z diety carnivore produkty zbożowe są najlepszym źródłem błonnika pokarmowego – związku niezbędnego do prawidłowego działania układu pokarmowego. Z kolei wysoka podaż nasyconych kwasów tłuszczowych (znajdujących się w mięsie i wielu produktach odzwierzęcych) zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (takich jak miażdżyca).

Dieta karniwora stosowana przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla zdrowia.

Dieta mięsożercy – konsekwencje:

  • niedobory witamin i składników mineralnych, zaburzające pracę całego organizmu,
  • niska podaż węglowodanów, co skutkuje ciągłym zmęczeniem, sennością, bólami głowy,
  • niska podaż błonnika pokarmowego, która może powodować występowanie zaparć i zwiększać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego,
  • wysoka podaż tłuszczów nasyconych i trans, która zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy i może przyczynić się do rozwoju chorób serca,
  • zaburzenia hormonalne w związku z zachwianiem proporcji składników odżywczych,
  • ryzyko wystąpienia efektu jo-jo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Czy dieta karniwora sprzyja redukcji masy ciała?

Czy można schudnąć, stosując dietę karniwora? To pytanie zadają sobie osoby chcące pozbyć się tkanki tłuszczowej dzięki spożywaniu wyłącznie produktów odzwierzęcych.

Twórca i zwolennicy diety carnivore obiecują szybką utratę masy ciała. Menu z niską podażą węglowodanów i wysokim spożyciem białka oraz tłuszczów rzeczywiście może sprzyjać redukcji kilogramów.

Znaczne ograniczenie węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy, w którym podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała stają się ciała ketonowe (produkty metabolizmu tłuszczu), a nie glukoza (produkt metabolizmu węglowodanów). W diecie niskowęglowodanowej organizm przestawia się na pobieranie energii z tłuszczu. Zjawisko ketozy może więc przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej. Efekty odchudzania nie będą jednak szybko widoczne, jeśli nie zastosujesz odpowiedniego deficytu kalorycznego i nie zwiększysz aktywności fizycznej.

Wiesz już, co jeść na diecie karniwora i jakie są jej wady i zalety. Pora zadać sobie pytanie: czy naprawdę warto? Jadłospis mięsożerców budzi wiele kontrowersji. Zaburzona podaż składników pokarmowych, ryzyko wystąpienia niedoborów, a do tego kwestie etyczne i ekologiczne związane z jedzeniem mięsa w świecie, w którym z roku na rok rośnie świadomość konsumencka.

Dieta karniwora to tylko jedna z wielu diet niskowęglowodanowych. Jeśli zależy Ci na redukcji masy ciała, a do tego chcesz uregulować poziom glikemii, lepszym rozwiązaniem jest odpowiednio zbilansowana dieta ketogeniczna. Taką dietę znajdziesz w ofercie cateringu dietetycznego Maczfit.

Zdrowsza alternatywa

Szukasz sprawdzonego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów? Wybierz odpowiednio ułożoną dietę redukcyjną dopasowaną do Twoich potrzeb i gustów smakowych. Dieta redukcyjna uwzględnia zastosowanie deficytu kalorycznego. Deficyt kaloryczny to stan, w którym spalasz więcej kalorii, niż przyjmujesz z pożywieniem.

Każda zdrowa dieta (a więc również dieta redukcyjna) powinna być odpowiednio zbilansowana nie tylko pod względem kalorycznym, ale również odżywczym. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników pokarmowych i to w odpowiednich ilościach.

Niezbędne składniki odżywcze – rozkład procentowy w klasycznej diecie zdrowego dorosłego:

  • węglowodany – od 45 do 65% kaloryczności diety,
  • tłuszcze – 20–35%,
  • białko – 10–20% (lub 15%–20% w przypadku osób starszych).

W klasycznej zdrowej diecie odchudzającej jest miejsce na nisko przetworzone produkty ze wszystkich grup artykułów spożywczych.

Zdrowa dieta redukcyjna – produkty dozwolone:

  • warzywa i owoce,
  • chude mięso i ryby,
  • produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • orzechy, pestki, nasiona,
  • rośliny strączkowe,
  • oleje roślinne,
  • kawa, herbata,
  • soki owocowo-warzywne bez sztucznych dodatków,
  • woda mineralna.

W zdrowej diecie nasycone kwasy tłuszczowe powinny być ograniczone, a w ich miejsce należy wprowadzić źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega (ryby morskie, owoce morza, awokado, oleje pochodzenia roślinnego, orzechy i pestki). Kwasy omega korzystnie działają między innymi na układ nerwowy i krwionośny.

Catering dietetyczny Maczfit

Zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej, ale bez rezygnowania ze zdrowego, różnorodnego i smacznego jadłospisu? A może chcesz spróbować odpowiednio zbilansowanej diety ketogenicznej? Sprawdź ofertę Maczfit i przekonaj się, jakie diety pudełkowe proponujemy. Każdy zestaw posiłków powstał pod czujnym okiem doświadczonych dietetyków i kucharzy. Dzięki temu zyskujesz pewność, że pod drzwi Twojego mieszkania czy biura trafi zdrowe i wartościowe jedzenie. 

 

Absolwentka kierunku dietetyka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Świeżo po skończeniu studiów, przekłada wiedzę teoretyczną na jej praktyczne zastosowanie. W Maczfit odpowiada za diety SLIM&FIT, OFFICE BOX i MAMI. Wielbicielka kuchni orientalnej.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: