Data publikacji: 23 kwietnia 2020 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 9 minut
Spis treści
Dieta Dash (Dietary Approches to Stop Hypertension) wraz z dietą śródziemnomorską od lat znajduje się w czołówce najbardziej polecanych diet. Prawidłowo skomponowana dieta Dash może być nie tylko zdrowa, ale też smaczna i prosta w przygotowaniu. Dlaczego? Ponieważ opiera się ona na łatwo dostępnych produktach i nieskomplikowanych recepturach. Pozycję lidera wśród diet zawdzięcza przede wszystkim udowodnionej skuteczności w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, ale może stosować ją każdy, kto chce cieszyć się długim zdrowiem oraz szczupłą sylwetką. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega dieta Dash, jakie przynosi efekty i jak ułożyć przykładowy jadłospis zgodny z jej zasadami. Zapraszamy do lektury!
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej powszechnych chorób na świecie – dotyka nawet 1/3 osób dorosłych. Co gorsza może nie dawać oczywistych objawów (i wiele osób nie wie, że cierpi na tę chorobę). Przyczynia się za to do około połowy zgonów z powodu udaru mózgu i niewydolności serca.
Wysoki poziom ciśnienia tętniczego krwi ma ścisły związek z zapadalnością na choroby układu krążenia, takie jak:
Jednym ze sposobów leczenia nadciśnienia, poza lekami hipotensyjnymi (obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi), jest zmiana stylu życia – regularna aktywność fizyczna, rzucenie palenia, unikanie stresu oraz odpowiednia dieta. W nadciśnieniu szczególnie polecana jest dieta Dash (Dietary Approaches To Stop Hypertension, co w tłumaczeniu oznacza plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem), która w połączeniu z niewielką restrykcją kaloryczną i aktywnością fizyczną, przynosi spektakularne efekty.
Dash – dieta, której głównym celem jest kontrola ciśnienia tętniczego, ma wiele cech wspólnych z dietą śródziemnomorską, niezwykle skuteczną w prewencji wielu chorób ze względu na działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
W diecie Dash znajdziemy warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Podobnie jak w diecie śródziemnomorskiej, również w Dash unika się czerwonego mięsa, słodyczy, produktów wysokoprzetworzonych i słodzonych napojów. Dieta Dash zakłada niską zawartość soli w diecie, małe ilości cukrów dodanych, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, cholesterolu oraz wysoką zawartością składników odżywczych związanych z obniżaniem ciśnienia – głównie potasu, magnezu, wapnia, białka roślinnego i błonnika pokarmowego. Główną różnicą między dietą śródziemnomorską a Dash jest nacisk na ograniczenie spożycia sodu w tej drugiej.
Szczególne korzyści ze stosowania diety Dash mogą odnieść osoby:
Dieta Dash nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób chorych i rodzinnie obciążonych schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Z powodzeniem mogą ją stosować osoby młode i aktywne fizycznie, które cieszą się dobrym zdrowiem. Chcesz utrzymać ten stan przez dłuższy czas? Wprowadź na stałe dietę Dash! Będziesz zaskoczony, jakie efekty przyniesie. Przeciwwskazania do jej stosowania praktycznie nie istnieją, dlatego jest ona tak bardzo cenioną i chętnie zalecaną dietą przez lekarzy i dietetyków.
Lekarz zalecił Ci dietę Dash, aby uregulować ciśnienie tętnicze krwi i wzmocnić układ krwionośny? A może chcesz zadbać o swoje zdrowie lub zdrowo schudnąć? Zastanów się nad wdrożeniem diety Dash.
Jak wygląda dieta Dash w teorii i zastosowaniu? Opiera się ona na składnikach odżywczych, takich jak potas, wapń, magnez, które pozwalają skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Dieta Dash nie jest rygorystyczna; wystarczy wprowadzić do diety wiele zdrowych produktów, takich jak: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Należy unikać lub najlepiej całkowicie wykluczyć te produkty, które powszechnie uznawane są za niekorzystne dla zdrowia, czyli wysokokaloryczne, tłuste i słodkie – czerwone mięso, słodycze, fast-foody. Dodatkowo należy znacząco ograniczyć spożycie soli.
Według zaleceń w diecie Dash (dla kaloryczności równej 2000) powinno znaleźć się:
Korzyści ze stosowania diety Dash są wielowymiarowe. Ten sposób żywienia prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi. Poza tym dieta Dash jest jedną z najzdrowszych diet. Nie tylko zapobiega chorobom układu krążenia, ale również może doprowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej i utraty zbędnych kilogramów. W tym przypadku ważne jest oczywiście dopasowanie odpowiedniej kaloryczności diety.
Skąd możemy mieć pewność, że ten sposób odżywiania tak działa? Otóż dieta Dash została bardzo dobrze przebadana. Jej początki sięgają lat 90. XX wieku. Wówczas przeprowadzono badanie, które wykazało, że zastosowanie diety zbliżonej do śródziemnomorskiej ze zwiększoną ilością wapnia, magnezu, potasu i błonnika, skutkuje obniżeniem ciśnienia skurczowego krwi o około 6 do 11 mm/Hg. Efekt ten zaobserwowano zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i osób o prawidłowym ciśnieniu krwi. Sukces tych badań spowodował, że zaczęto przyglądać się diecie Dash również pod kątem innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykazano, że taka redukcja ciśnienia tętniczego, może zmniejszyć występowanie choroby niedokrwiennej serca o 15%, a udarów mózgu o 27%.
Późniejsze badania wykazały również, że dieta Dash może mieć zastosowanie w profilaktyce otyłości i cukrzycy typu 2. Choć nie jest przeznaczona specjalnie do odchudzania, to istnieje możliwość redukcji masy ciała na diecie Dash. Ile można schudnąć? Połączenie zasad diety Dash z zastosowaniem odpowiedniego deficytu kalorycznego, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, pozwala na ubytek masy ciała od 0,5 do 1 kg na tydzień.
Wykazano również, że stosowanie diety Dash może wydłużać życie osobom po 50. roku życia. 15-letnie badanie przeprowadzone wśród osób, które na jego początku miały 50-71 lat wykazało, że osoby, które stosowały sposób żywienia najbardziej zbliżony do diety Dash, w porównaniu do osób, których dieta odbiegała od zasad Dash, miały mniejsze ryzyko umieralności ogólnie, a także mniejsze ryzyko zgonu z powodu choroby sercowo-naczyniowej czy nowotworu.
Znasz już zasady diety Dash i wiesz, że jest ona z powodzeniem stosowania w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Pozostaje pytanie: jak ułożyć jadłospis diety Dash, aby codziennie jeść zdrowo, smacznie i różnorodnie? Pamiętaj o poniższych wskazówkach:
Sernikowa pieczona owsianka z brzoskwiniami, granatem i serek waniliowy z czekoladą
Hummus z sezamem, słupkami marchewki, kalarepy i chrupkie pieczywo
Pstrąg tęczowy w sosie tahini z pieczoną papryką, buraczkowy ryż i surówka z czerwonej kapusty i marchewki
Pomarańczowe smoothie z truskawkami, jagodami i bananem
Sałatka z mozzarellą, soczewicą, cukinią, cherry i ziołowy sos winegret
Poznaj naszą ofertę