Odżywianie

Dieta hCG – zasady i efekty

Data publikacji: 24 maja 2024 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 8 minut

dieta hcg

„Dieta hCG – tajemnica pięknych i bogatych”, „Skuteczny program odchudzający z kroplami”, „Nawet dziewięć kilogramów mniej w miesiąc” – takie nagłówki bez wątpienia przyciągają wzrok osób, które chcą zredukować uporczywe kilogramy. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej zasadom i efektom stosowania diety hCG. Odpowiemy także na najważniejsze pytanie: czy warto?

Główne zasady w diecie hCG

Dieta hCG, czyli kuracja odchudzająca wykorzystująca hormon naturalnie występujący u kobiet w ciąży, ma swoje początki w latach 50. XX wieku. Za jej twórcę uważa się brytyjskiego lekarza Alberta Theodora Williama Simeonsa.

HCG to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany przez organizm kobiety w ciąży w kosmówce łożyska. W kuracji odchudzającej należy go przyjmować w małych dawkach za pomocą zastrzyków lub specjalnych suplementów (krople hCG).

Teoria Simeonsa zakłada, że hCG rozbija zgromadzone w organizmie rezerwy tłuszczu i wykorzystuje je jako paliwo. W efekcie tego osoba na diecie hCG nie tylko traci zbędne kilogramy, ale również zmienia sylwetkę – utrata tłuszczu następuje z miejsc najbardziej problematycznych – brzucha, bioder, ud czy pośladków. Hormon pomagający w odchudzaniu działa zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jak to możliwe?

Zgodnie z teorią Simeonsa hCG zaczyna działać dopiero podczas zmniejszonego spożycia pożywienia (stosowania bardzo niskokalorycznej diety).

Kiedy hormon hCG podawany jest z niskoenergetyczną dietą dochodzi do wytworzenia wyjątkowego stanu. Organizm otrzymuje informację, że wystąpił alarmowy stan głodu. W efekcie podwzgórze wydaje polecenia uwolnienia rezerw tłuszczu, wówczas zmagazynowany tłuszcz zaczyna być wykorzystywany przez organizm i – według zwolenników tego sposobu odchudzania – dochodzi do „bezpiecznego spadku wagi”.

Miłośnicy diety hCG przekonują, że ludzie rutynowo tracą średnio około dziewięciu kilogramów w ciągu miesiąca. Przy okazji obiecywany jest szereg korzyści zdrowotnych, w tym spadek cholesterolu, regulacja poziomu cukru we krwi i obniżenie ciśnienia krwi. Dieta hCG ma także powodować regulację metabolizmu i pracy jelit, wysoki poziom energii i wspaniałe samopoczucie.

Cztery fazy diety hCG

Stosowanie diety hCG podzielono na cztery fazy: regenerację, doładowanie, aktywację i stabilizację. Podstawowa wersja programu trwa dziewięć tygodni.

Dieta hCG – faza I – regeneracja

Pierwszy etap diety hCG trwa od trzech do pięciu dni. Jego celem jest oczyszczenie organizmu i przygotowanie do odchudzania. W tym czasie należy pić dużo płynów i spożywać produkty z błonnikiem.

Dieta hCG – faza II – doładowanie

Drugi etap hCG trwa dwa dni. Jak sama nazwa wskazuje, w tym czasie należy doładować organizm dużą liczbą kalorii (nawet do 4000 dziennie) przez spożywanie produktów tłustych i wysokokalorycznych.

Dieta hCG – faza III – aktywacja

Główna i najważniejsza faza diety hCG, w której ma dojść do znacznej utraty wagi. Przez 21 dni należy spożywać trzy posiłki o łącznej kaloryczności 500 kcal. W połączeniu z niskokaloryczną dietą należy przyjmować hormon hCG.

Dieta hCG – faza IV – stabilizacja

Ostatnia faza diety hCG również trwa 21 dni. Ma na celu „wytworzenie nowych ścieżek metabolicznych”. W tej fazie należy stopniowo zwiększać liczbę spożywanych kalorii, cały czas przyjmując „hormon kobiet w ciąży”.

Co można jeść, stosując dietę hCG?

W diecie hCG powinny dominować warzywa, owoce i chudy nabiał. Dozwolone są także: chude mięso, ryby i owoce morza. Produkty zbożowe można włączyć do jadłospisu, ale okazjonalnie i w niewielkich ilościach.

Zaleca się także picie dużych ilości wody. Dozwolone są napary ziołowe oraz czarna kawa i herbata.

picie wody

Wśród zasad diety hCG można znaleźć rekomendacje dotyczące dodatkowej suplementacji, między innymi witaminami z grupy B, witaminą C oraz składnikami mineralnymi, takimi jak magnez, żelazo i potas.

Stosowanie hCG – tych produktów należy unikać

W diecie hCG przeciwwskazane są następujące produkty spożywcze:

  • produkty zbożowe w dużych ilościach – pieczywo, ryże, makarony, kasze, płatki,
  • tłuste mięsa, tłuste ryby,
  • pełnotłuste produkty mleczne,
  • jaja,
  • słodkie i słone przekąski,
  • żywność wysoko przetworzona,
  • źródła tłuszczu roślinnego – awokado, oliwa z oliwek,
  • orzechy, pestki, nasiona,
  • alkohol.

Dieta hCG – kontrowersje

Dieta hCG budzi wiele kontrowersji i nie jest uznawana przez dietetyków za bezpieczną i korzystną dla zdrowia. Wątpliwości pojawiają się zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i moralnym.

Zacznijmy od tego pierwszego. Stosowanie diety hCG zaburza bilans podstawowych składników odżywczych. Chodzi głównie o znaczne ograniczenie produktów zbożowych, które są źródłem węglowodanów, witamin z grupy B, magnezu i błonnika pokarmowego – związku niezbędnego do prawidłowego działania układu trawiennego.

Wątpliwości budzi również wykluczenie tłuszczów roślinnych. Oliwa z oliwek, orzechy i awokado zawierają cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega. Tłuszcze omega korzystnie wpływają między innymi na układ nerwowy i krwionośny.

Zachwiany bilans składników odżywczych to jednak nie wszystko. Największe dyskusje wzbudza niska kaloryczność diety w głównym etapie jej stosowania. 500 kalorii nie wystarczy, aby pokryć nawet podstawowe potrzeby energetyczne! Nie mówiąc o aktywności fizycznej, do jakiej zachęcają twórcy diety hCG.

Wskutek zamiany wartości energetycznej diety zachodzi proces gwałtownego spadku masy ciała. No właśnie – gwałtownego. Odpowiednio zbilansowana dieta odchudzająca zapewnia redukcję masy ciała w umiarkowanym tempie. Na efekty stosowania trzeba poczekać dłużej, ale przynajmniej proces jest bezpieczny dla zdrowia. Tym samym ograniczamy też, często występujący po niskokalorycznych dietach, efekt jo-jo.

Długotrwałe stosowanie niskokalorycznej diety być może powoduje szybszą utratę wagi, ale prowadzi też do:

  • zaburzeń prawidłowego funkcjonowania całego organizmu,
  • utraty elektrolitów,
  • niedożywienia,
  • licznych niedoborów pokarmowych

i objawów, takich jak:

  • zaburzenia hormonalne (w tym zaburzenia miesiączkowania u kobiet),
  • zmęczenie, ospałość, osłabienie,
  • problemy z zapamiętywaniem i koncentracją,
  • zaparcia, nudności, biegunki,
  • pogorszenie odporności,
  • osłabienie kości, bóle stawów,
  • napady głodu.

Warto przyjrzeć się także etapom, na jakie podzielono dietę hCG. W drugiej fazie twórcy zachęcają do nadmiernego wzrostu kalorii poprzez spożycie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, po to, aby po dwóch dniach drastycznie zredukować porcje spożywanych posiłków. Jednocześnie zapewniają, że dzięki hCG „utrzymasz wysoki poziom energii i dobre samopoczucie”. Znając podstawowe zasady zdrowego odżywiania i komponowania zbilansowanego jadłospisu, wydaje się to wysoce wątpliwe.

Przejdźmy do kontrowersji w aspekcie moralnym. Według twórcy koncepcji hCG podczas terapii niezbędne jest stosowanie specjalnej, niskokalorycznej diety. Innymi słowy – przyjmowanie samego hormonu hCG bez diety nie spowoduje utraty wagi. Jednocześnie stosowanie diety bez podawania hCG również nie przyniesie efektu, gdyż do krwioobiegu nie jest uwalniany tłuszcz, który mógłby zostać spalony. Zatem każda osoba, która chce schudnąć na diecie hCG, musi zainwestować w dodatkowe preparaty z hormonem. Koszt pełnej terapii hCG to setki, a nawet tysiące złotych.

Z przyjmowaniem hormonu hCG związane są skutki uboczne, takie jak: zaburzenia hormonalne, większe ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, osłabienie, nudności i wymioty.

Czy zatem warto? Naszym zdaniem nie. Dieta hCG może przynieść organizmowi więcej szkody niż pożytku. Istnieją inne, znacznie bezpieczniejsze sposoby na redukcję masy ciała.

Zdrowsza alternatywa

Zdrowa dieta to inaczej odpowiednio zbilansowany jadłospis – zarówno pod względem odżywczym, jak i kalorycznym. Dotyczy to również kuracji odchudzających.

Aby schudnąć i zredukować tłuszcz, należy jeść – zdrowo, regularnie i różnorodnie. Kluczem jest dobranie odpowiedniego deficytu kalorycznego. Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii niż przyjmuje z pożywieniem.

Obniżenie kaloryczności diety nie powinno być drastyczne. Dieta nie może być bardzo restrykcyjna, gdyż organizm musi mieć siłę zarówno na pracę, jak i podejmowanie aktywności wspierających proces redukcji.

Odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna uwzględnia podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. W klasycznym jadłospisie nie brakuje warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i produktów z pełnego ziarna. Menu uwzględnia także nabiał, chude mięso, ryby, orzechy, pestki oraz oleje roślinne.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego cateringu dietetycznego. W Maczfit każdego dnia udowadniamy, że zdrowa dieta może być również smaczna i pożywna, a odchudzanie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Wybierz zdrowo

Wybierz zdrowo

I zamów smaczne i zdrowe posiłki od Maczfit

Sprawdź

Polecane artykuły

aktywność fizyczna

Ciekawostki

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

12 marca 2024
dieta odchudzająca

Odżywianie

Zdrowe odchudzanie

Dieta odchudzająca – jak połączyć dietę ze zdrowym odżywianiem?

20 kwietnia 2020
deficyt_kaloryczny

Ciekawostki

Odżywianie

Deficyt kaloryczny – czym jest i jak go obliczyć?

13 września 2021
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: