Data publikacji: 22 listopada 2021 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 8 minut
Spis treści
Podobnie jak w przypadku innych chorób przewodu pokarmowego, tak i przy refluksie, dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Zdrowy, różnorodny jadłospis jest ważny nie tylko w kontekście leczenia, ale również profilaktyki. Sprawdź, co zwiększa ryzyko wystąpienia refluksu i jakie są główne objawy tej choroby. Przekonaj się, co jeść i pić, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Refluks jest jedną z najpowszechniejszych chorób przełyku. Określenie medyczne tego zespołu dolegliwości to GERD (gastroesophageal reflux disease – choroba refluksowa przełyku).
W chorobie refluksowej mamy do czynienia z nieprawidłowościami w działaniu lub niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. W konsekwencji dochodzi do cofania się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Brak napięcia mięśniowego w dolnym zwieraczu przełyku i wielokrotne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej oraz rozwoju stanu zapalnego.
Objawy choroby refluksowej są nieprzyjemne i odbierają radość ze spożywanych posiłków. Do najczęściej występujących dolegliwości towarzyszących chorobie refluksowej przełyku należą:
Główną przyczyną powstawania refluksu jest zmniejszenie napięcia mięśnia zwieracza przełyku przy jego wejściu do żołądka. Poniżej znajdziesz listę przypadków, w których ryzyko zaburzeń pracy dolnego zwieracza znacznie wzrasta:
Wszystkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy konsultować z lekarzem gastrologiem. Specjalista może zlecić odpowiednie badania, czyli gastroskopię i/lub manometryczne badanie przełyku. Lekarz dobierze też odpowiednie leczenie farmakologiczne. Leki stosowane przy refluksie żołądkowym mają za zadanie zredukować nadmiar kwasu solnego w żołądku oraz zneutralizować kwasowość treści żołądkowej. Jak wspomniano wyżej, jedną z przyczyn refluksu jest niewłaściwa dieta. Dlatego w leczeniu choroby, oprócz farmakologii, ważna jest zmiana trybu życia. Co więc jeść przy refluksie żołądkowo-przełykowym? Których produktów unikać, a jakie można spożywać w ograniczonych ilościach?
Dieta refluksowa to dieta lekkostrawna, która eliminuje żywność wysoko przetworzoną, ostre, tłuste i obfite posiłki oraz używki. Zmiana nawyków żywieniowych jest kluczowa szczególnie u osób, które zmagają się z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego i nasila objawy refluksu. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady diety refluksowej oraz listę produktów rekomendowanych.
Dieta antyrefluksowa, jak każda dieta, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Stosowanie się do zaleceń może zmniejszyć objawy refluksu. Należy pamiętać jednak, że występowanie objawów po niektórych produktach jest kwestią indywidualną i wprowadzanie ich do diety zależy od tolerancji na nie organizmu. Kluczową sprawą wydaje się być obserwacja własnego samopoczucia. Przydatnym narzędziem może być dzienniczek żywieniowy. Warto zapisywać w nim zjedzone produkt i negatywną reakcję organizmu bądź jej brak.
Dzisiejszy tryb życia nie jest sprzymierzeńcem zdrowego odżywiania. Spożywanie w biegu obfitych posiłków może nasilić objawy refluksu. Pośpiech czy rozmowy podczas jedzenia powodują połykanie większych ilości powietrza i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Z kolei jedzenie tłustego posiłku, składającego się głównie z niezdrowych tłuszczów trans, tłustych produktów mlecznych czy węglowodanów prostych to szybki sposób na dodatkowe kilogramy. Kontrolowanie swojej masy ciała jest jednym z kluczowych zadań w profilaktyce refluksu i innych chorób dietozależnych.
Jak wspomniano wyżej, przyczyną refluksu mogą być używki, szczególnie palenie papierosówi spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Palenie tytoniu powoduje osłabienie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Ograniczenie używek to pierwszy krok do lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Osobom, które zmagają się z refluksem, zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Nasilone objawy refluksu występują na przykład podczas ćwiczeń wymagających schylania. Dotyczy to również wykonywania ćwiczeń w pozycji leżącej. Czy osoby chorujące na refluks muszą całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej? Oczywiście, że nie! Ruch to zdrowie, a jeśli zmagasz się z nadwagą, powinieneś ułożyć plan treningowy dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości. Warto zdecydować się na ruch w postaci szybkiego marszu, długich spacerów, jazdy na rowerze, pływania lub spokojnego tańca. Pamiętaj, żeby szczególnie przed treningiem Twój posiłek nie był zbyt duży objętościowo.
Wszystkim osobom, które chcą zredukować masę ciała lub wprowadzić w życie zdrowe nawyki żywieniowe, polecamy diety Maczfit. Nasza oferta obejmuje różne programy dietetyczne dostosowane do potrzeb dzisiejszego klienta.
Poznaj naszą ofertę