Ciekawostki

Jak odkwasić organizm?

Data publikacji: 10 sierpnia 2020 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 7 minut

Jak odkwasić organizm?

Dużo mówi się ostatnio o zakwaszeniu organizmu spowodowanym złą dietą, brakiem aktywności fizycznej i stresującym życiem. Zdaniem niektórych osób długotrwałe zakwaszenie organizmu może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych i nowotworów. Jak chronić się przed zakwaszeniem organizmu? Jak odkwasić organizm, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy? I czy w ogóle odkwaszanie organizmu jest konieczne? Poznaj nasze zdanie.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu nie jest terminem naukowym. W medycynie istnieje jedynie pojęcie ,,kwasica’’, określające chorobę wywołaną zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Kwasica nie ma nic wspólnego ze stanem określanym zakwaszeniem organizmu. Jest chorobą wynikającą z poważnych zaburzeń w organizmie, często zagrażających życiu. Kwasica występuje wówczas, gdy w organizmie gromadzą się w nadmiernych ilościach substancje kwaśne. Wyróżnia się dwie odmiany tej choroby:

  • kwasicę oddechową – powstaje w wyniku niedostatecznego wydalania dwutlenku węgla przez płuca najczęściej w przebiegu chorób płuc, chorób mięśni oddechowych oraz podczas narkozy; 
  • kwasica metaboliczna – pojawia się w przebiegu cukrzycy typu 1, niedotlenienia organizmu oraz w przebiegu chorób nerek na skutek utraty zdolności wydalania jonów wodorowych.

Trudno więc wyjaśnić, czym jest popularnie nazywane zakwaszenie organizmu i czy w ogóle istnieje. Objawy przypisywane zakwaszeniu organizmu nie są charakterystyczne i można przypisać je wielu innym chorobom. 

W kontekście zakwaszenia organizmu mówi się o niekorzystnym działaniu diety wysokobiałkowej na pH krwi lub pH moczu. Udowodniono jednak, że dieta nie ma znaczącego wpływu na pH krwi. Może jednak wpływać na odczyn moczu, który u jednych osób jest zasadowy, a u innych obojętny lub kwaśny. Najkorzystniejsze jest pH obojętne. Zasadowy odczyn moczu może zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych. Dieta wysokobiałkowa faktycznie wpływa na zwiększenie ilości kwaśnych produktów metabolicznych i może zmieniać odczyn moczu na kwaśny. Jeśli jest stosowana przez długi czas i wiąże się z małym spożyciem warzyw oraz owoców, może negatywnie wpływać na pracę poszczególnych narządów, a w szczególności nerek i wątroby.

,,Dieta zakwaszająca” nie przyczynia się do zmian w pH krwi i rozwoju zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej (kwasicy), ale może zmniejszać pH moczu i powodować pogorszenie pracy nerek czy wątroby.

Objawy zakwaszenia organizmu

Wyjaśniliśmy już, że zakwaszenie organizmu nie jest pojęciem typowo medycznym. Co jednak z symptomami, które przypisuje się tej ,,chorobie”? 

  • Brak energii,
  • ciągłe uczucie senności i zmęczenia, 
  • bóle głowy, 
  • pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, 
  • osłabienie odporności,
  • trudność w odchudzaniu się, 
  • bóle stawowo-mięśniowe, 
  • uczucie ciężkości, 
  • zgaga,
  • problemy z potencją,
  • problemy skórne, 
  • występowanie nasilonego zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • nadmiar wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych i zatokach,
  • problemy z krążeniem w kończynach, 
  • senność i zmęczenie, 
  • częsta biegunka lub zaparcia.

Objawy mogą wskazywać na wiele różnych chorób, które wymagają konsultacji z lekarzem. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ale też nie możemy diagnozować się i leczyć na własną rękę.

Jakie produkty zakwaszają organizm?

Produkty zakwaszające (wpływające na kwaśny odczyn pH moczu) charakteryzują się wysoką zawartością pierwiastków o charakterze kwasotwórczym, do których możemy zaliczyć chlor, siarkę oraz fosfor. Pierwiastki zasadotwórcze to przede wszystkim wapń, potas, magnez i sód. Do określenia kwasowości żywności służy wskaźnik PRAL (Potential Renal Acid Load), którym często posługują się osoby stosujące dietę na odkwaszenie organizmu (dietę alkaliczną). 

Produkty o charakterze kwasowym: 

  • mleko i produkty mleczne, 
  • produkty zbożowe, 
  • ryby i owoce morza oraz mięso i jego przetwory.

Jak szybko odkwasić organizm? Oprócz powyższych produktów, zaleca się wyłączenie z diety soli, cukru, nabiału, alkoholu i mocnej kawy.

Co odkwasza organizm – produkty zasadotwórcze

Dieta na odkwaszenie organizmu opiera się przede wszystkim na zwiększeniu w codziennym menu produktów, w których przeważają pierwiastki zasadotwórcze (większość warzyw i owoców) oraz na zmniejszeniu spożycia produktów bogatych w pierwiastki kwasotwórcze – przede wszystkim mięsa i jego przetworów. Produkty zasadowe powinny stanowić 80% tego, co zjadamy, a kwasotwórcze 20%. 

Produkty o charakterze zasadowym to głównie warzywa i owoce oraz świeżo wyciśnięte soki. Za rośliny o szczególnym działaniu odkwaszającym uznaje się: cytrusy, buraki, sałatę, melony, banany, jabłka, seler, marchew, kiełki, jarmuż czy pietruszkę. Neutralne dla organizmu są oleje roślinne. Inne produkty, które są uznawane za pozytywnie wpływające na odkwaszenie organizmu, to: kasza jaglana, kasza gryczana, kawa zbożowa oraz orzechy. 

Dieta na odkwaszenie organizmu – czy warto ją stosować?

Wprowadzenie diety na odkwaszenie organizmu nie ma istotnego wpływu na pH krwi oraz nieznacznie zmienia pH moczu w kierunku zasadowym. Brak też wiarygodnych danych naukowych, które potwierdzałyby korzystny wpływ stosowania diety alkalicznej na zmniejszenie ryzyka większości chorób cywilizacyjnych czy nowotworów.

Jeśli szukamy informacji, jak odkwasić organizm, przede wszystkim musimy wystrzegać się wszelkich suplementów diety, które mają pomóc w odkwaszaniu organizmu. Niebezpieczne jest też odkwaszania organizmu sodą oczyszczoną, która może negatywnie wpłynąć na pH kwasu żołądkowego i narazić nas na choroby układu pokarmowego. 

Oczywiście można wykorzystać niektóre elementy diety na odkwaszenie organizmu w codziennym menu – zwiększając ilość warzyw i owoców, a zmniejszając ilość mięsa. W zdrowej diecie warzywa i owoce powinny stanowić przynajmniej połowę talerza. Pozostałą część należy uzupełnić o produkty dostarczające białko i węglowodany złożone. Dobrym wyborem są więc programy Maczfit, tworzone przez kompetentnych dietetyków i oparte na aktualnych normach żywieniowych. Decydując się na jedną z naszych diet, możesz mieć pewność, że w Twoim sposobie żywienia zostaje zachowana równowaga pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi.

Jak odkwasić organizm, dbając o zdrowy styl życia?

Czym odkwasić organizm? A właściwie, co jeszcze, oprócz odpowiednio dobranej diety, pomoże zmienić pH moczu na bardziej zasadowy? Dobrym sposobem jest częste picie wody (dziennie należy wypijać około 2 litry płynów). Jeśli zależy nam na odkwaszeniu organizmu, warto wybierać wodę zawierającą znaczną ilość wapnia i magnezu – pierwiastków zasadotwórczych. Pamiętajmy jednak, że wody wysokozmineralizowanej nie należy pić zbyt często, ponieważ może powodować nadmiar składników mineralnych w organizmie.

Gdy lubimy pić ciepłe napoje w ciągu dnia, najlepszym wyborem będzie zielona herbata, a także napary ziołowe. Korzystne w odkwaszaniu organizmu zioła to m.in.: mięta, skrzyp polny, pokrzywa, czystek. Jednym ze sposobów na odkwaszanie organizmu jest picie wody z cytryną. Jak odkwasić organizm cytryną? Zaleca się wypijanie codziennie rano szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny i ewentualnie z dodatkiem miodu. 

Aby zmniejszyć objawy zakwaszenia organizmu, powinniśmy dużą wagę przykładać do snu i jego długości, aby odpowiednio się regenerować. Należy unikać sytuacji stresowych oraz bardzo szybkiego tempa życia. Zbawienna dla odkwaszania organizmu jest także umiarkowana aktywność fizyczna.

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: