Odżywianie

Obiad dla dzieci – szybkie i kolorowe inspiracje

Data publikacji: 5 lutego 2024 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 9 minut

obiad dla dzieci

Masz w domu niejadka? A może Twoje dziecko jest poszukiwaczem nowych smaków? W poniższym artykule znajdziesz inspiracje na zdrowy obiad dla każdej pociechy. Oprócz przykładowych jadłospisów przedstawimy także główne zasady komponowania zdrowej diety dziecka i listę akcesoriów, które ułatwią Ci życie w kuchni.

Główne zasady komponowania zdrowej diety dziecka

Dieta dla dzieci powinna być indywidualnie dopasowana do ich potrzeb. Jednym z najważniejszych kryteriów jest wiek. Pierwszym pokarmem maluszka jest mleko matki lub mleko modyfikowane. Z czasem młody organizm potrzebuje coraz więcej różnych składników odżywczych. Jednocześnie wykształcają się mechanizmy umożliwiające samodzielne spożywanie pokarmów. W tym artykule przedstawimy inspiracje na obiad dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym.

Oprócz wieku dziecka ważne są również jego specjalne potrzeby związane z nietolerancjami/alergiami pokarmowymi czy chorobami. Niektóre dzieci, idąc w ślady rodziców czy rodzeństwa, od najmłodszych lat nie jedzą mięsa lub stosują się do zasad diety wegańskiej.

Kolejną – niemniej istotną kwestią – są upodobania malucha. Dziecko w wieku szkolnym potrafi już jasno wyrażać swoje potrzeby. Doskonale wie, które produkty najlepiej smakują mu w daniu obiadowym, a które woli jeść na śniadanie. Twoim zadaniem jest wsłuchanie się w te prośby, przy jednoczesnym pamiętaniu o zasadach zdrowego odżywiania.

Dzieci bywają wybredne. Staraj się więc komponować różnorodne i kolorowe dania. Jeśli to możliwe, włączaj dzieci w proces przygotowania posiłków. Pamiętaj, żeby dawać dobry przykład. Posiłki warto jeść wspólnie, a starsi domownicy powinni prezentować dobre wzorce w kontekście zdrowych nawyków żywieniowych.

Jest wiele zagadnień, które spędzają sen z powiek wielu rodzicom, ale na szczególną uwagę zasługują problemy z apetytem dziecka.

Brak apetytu u dziecka może mieć zarówno podłoże zdrowotne, jak i środowiskowe lub psychologiczne. Przejściowy brak apetytu nie powinien niepokoić, jednak gdy sytuacja trwa już kilka dni, najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Drugim problemem jest nadmierny apetyt i spożywanie przez dzieci żywności wysoko przetworzonej. Źle zbilansowana dieta dziecka pełna fast-foodów oraz słodkich i słonych przekąsek powoduje nadwagę, a w konsekwencji otyłość u dzieci. Co więcej, młody organizm zmagający się z nadwagą narażony jest na zaburzenia gospodarki lipidowej, refluks, astmę czy problemy emocjonalne.

Po takim wstępie już pewnie wiesz, czy w diecie dziecka należy dokonać modyfikacji. Rewolucyjne zmiany warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w diecie dzieci.

Kolorowe i smaczne posiłki – to może Ci się przydać w kuchni

To Ty jesteś tą osobą, która z reguły przygotowuje posiłki dla całej rodziny?

Sprawdź listę przydatnych akcesoriów, które znacznie ułatwią Ci przygotowanie obiadów i innych posiłków dla dzieci:

  • kolorowe naczynia i sztućce dla dzieci – na przykład z motywem ulubionej bajki,
  • bezpieczny zestaw do gotowania dla dzieci, dzięki któremu pociecha pomoże Ci przygotować domowy obiad,
  • patelnia z tłoczonymi wzorami, dzięki której przygotujesz na przykład uśmiechnięte placuszki na szybki obiad,
  • foremki do jajek sadzonych, które pozwolą wyczarować kreatywne śniadanie,
  • silikonowe formy do pieczenia, dzięki którym słodkie dania nabiorą innego wymiaru,
  • szczelnie zamykany lunchbox, który świetnie sprawdza się wtedy, gdy pakujesz dziecku drugie śniadanie lub danie obiadowe na wynos,
  • wielorazowa butelka/bidon na wodę, który pozwoli dziecku dbać o nawodnienie w ciągu dnia.

Z jakich grup artykułów spożywczych skomponować danie obiadowe?

W klasycznej, zdrowej diecie dziecka powinny znaleźć się następujące produkty spożywcze:

  • świeże owoce i warzywa,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • produkty zbożowe – najlepiej pełnoziarniste,
  • chude mięso – najlepiej pierś kurczaka, indyka,
  • ryby,
  • mleko i nabiał,
  • oleje roślinne, orzechy i pestki, czyli zdrowe tłuszcze roślinne.

Pomysły na smaczny i szybki obiad dla dzieci

Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na smaczny, szybki i zdrowy obiad dla dziecka. W niektórych przypadkach składniki (lub ich część) możesz przygotować wcześniej (na przykład poprzedniego dnia wieczorem).

Jeśli zależy Ci na tym, aby dania obiadowe były nie tylko zdrowe i szybkie, ale także tanie, wykorzystuj to, co aktualnie masz w lodówce. Nie wahaj się mrozić czy wekować żywności – to nie tylko dobre sposoby na zaoszczędzenie, ale również ograniczenie problemu marnowania jedzenia. Świetnym pomysłem na szybki obiad jest zupa lub danie jednogarnkowe. Przepisy na taki posiłek również znajdziesz wśród inspiracji od Maczfit.

Pamiętaj, że obiad dla dzieci nie musi składać się z dwóch dań. Wręcz przeciwnie, sycące danie w postaci zupy lub drugiego dania może okazać się lepszą opcją niż pełny dwudaniowy obiad. Jeśli Twoja pociecha pół godziny temu jadła drugie śniadanie w szkole, nie zmuszaj jej do dwudaniowego obiadu w domu.

Zatem – zapraszamy do kuchni Maczfit. Sprawdź nasze inspiracje i wybierz najlepszy pomysł na szybkie obiady dla dzieci.

Obiad jednogarnkowy – zupa

Zupa to szybki obiad dla dzieci i dorosłych. Można ją podawać z ryżem, makaronem, ziemniakami, kluskami, grzankami lub pieczywem.

#1 Pomidorowa zupa krem

Większość dzieci lubi pomidory i potrawy przygotowane na ich bazie. Do zupy krem warto dodać grzanki lub małe kawałki lekko zarumienionej bagietki. Całość najlepiej posypać startym serem. Takie urozmaicenie z pewnością spodoba się dzieciom.

#2 Klasyczna zupa jarzynowa

Świetne danie z cyklu „czyścimy lodówkę”. Do zupy można dodać warzywa, które zalegają w kuchni. Na pewno masz takie! Najczęstsze składniki na klasyczną jarzynówkę to: ziemniaki, marchewka, brokuły, kalafior, fasolka, cebula i pietruszka. Pyszny, pożywny i ciepły posiłek gotowy!

Pomysł na obiad dla dziecka – dania mięsne

Jeśli zwykle gotujesz mięsne obiady dla dzieci, masz spore pole do popisu. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać dobrej jakości mięso ze sprawdzonego źródła.

#3 Klopsiki z sosem pomidorowym

Alternatywa dla klasycznych kotletów mielonych, czyli klopsiki w sosie pomidorowym, które polubią nawet największe niejadki. Klopsy z mięsa mielonego są bardzo sycącym posiłkiem, a dodatek makaronu uzupełni danie o cenne węglowodany złożone.

Jak przygotować klopsiki? Mięso dopraw i uformuj małe kulki (na jeden kęs). W misce rozbij jajko, dodaj sól, pieprz i dokładnie wymieszaj. Mięsne kulki obtocz w jajku i bułce tartej. Następnie umieść w naczyniu żaroodpornym i włóż do piekarnika. Makaron dodaj do wrzącej wody. Po wyciągnięciu klopsików połącz je z przygotowanym wcześniej sosem pomidorowym, makaronem i natką pietruszki. To szybkie danie z pewnością zniknie z talerza w mgnieniu oka.

#4 Makaron carbonara

Kolejna makaronowa propozycja na smaczny obiad: klasyczna carbonara. Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie. Na patelni podsmaż pokrojony w kostkę boczek, dodaj starty czosnek, natkę pietruszki i makaron. Całość polej roztrzepanymi na gładką masę jajkami i dobrze wymieszaj. Posyp parmezanem lub grana padano.

Szybkie obiady – dania wegetariańskie dla dzieci

Obiad wegetariański? To równie proste i szybkie jak obiad dla dzieci w wersji klasycznej.

#5 Naleśniki na słodko lub słono

Naleśniki bardzo smakują dzieciom zarówno w formie pożywnego śniadania, jak i sycącego obiadu. W wersji na słodko możesz dodać następujące składniki: biały ser, świeże owoce, dobrej jakości masło orzechowe, cynamon. Z kolej w wersji na słono polecamy: suszone pomidory, ser feta lub mozzarella. Doskonała propozycja na szybki wegetariański obiad dla dzieci to także naleśniki ze szpinakiem.

#6 Placki z cukinii z marchewką i łyżką śmietany

Kolejna dobra propozycja wegetariańska pełna warzyw. Składniki to: cukinia, marchewka, jajka, czosnek, mąka oraz natka pietruszki i śmietana. Jeśli chcesz dodać daniu koloru, możesz dołączyć więcej warzyw, na przykład pokrojone różne rodzaje papryki.

Szybkie obiady – dania wegańskie dla dzieci

Jeśli stosujesz dietę wegańską, a Twoje dziecko je tak, jak Ty, pamiętaj o właściwym zbilansowaniu jadłospisu. Produkty odzwierzęce są źródłem tłuszczu, białka, witaminy D i z grupy B oraz licznych składników mineralnych.

Dbaj o różnorodność menu i wybieraj produkty bogate w składniki odżywcze. Strączki (źródło białka roślinnego) łącz z ryżem, makaronem czy kaszą, a do naleśników czy placków na słodko dodawaj mleko roślinne.

#7 Risotto z warzywami

Risotto z warzywami to sycące i kolorowe danie, które polubi każde dziecko. Do dania możesz dodać dowolne warzywa – najlepiej te, które zalegają Ci w lodówce.

#8 Makaron i pokrojone warzywa

Ostatnia propozycja z warzywami idealna na szybki obiad dla dzieci. Na niewielkiej ilości oleju podsmaż delikatnie czosnek, następnie dodaj część pokrojonych wcześniej warzyw (na przykład cukinię i paprykę). Duś przez kilka minut na wolnym ogniu, po czym dorzuć pokrojone pomidory i przyprawy. Po kolejnych kilku minutach dodaj ugotowany al dente makaron. Wymieszaj i podawaj z natką pietruszki. Smacznego!

Catering dietetyczny Maczfit dla zdrowia dzieci

Zastanawiasz się, czy dieta pudełkowa dla dzieci to dobry pomysł? Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że tak!

Zachęcamy również do konsultacji z dietetyczkami Maczfit. Nasze specjalistki z przyjemnością odpowiedzą na pytania dotyczące cateringu dla dzieci i nie tylko.

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestniczka licznych kursów i szkoleń z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej oraz dziecięcej. Szczególnie interesuje się dietetyką sportową, edukacją żywieniową a także dietetyką w zdrowiu psychicznym. Prywatnie pasjonatka biegania, górskich wycieczek i gotowania – szczególnie kuchni włoskiej.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: