Odżywianie

Pomysły na drugie śniadanie prosto z kuchni Maczfit

Data publikacji: 15 stycznia 2024 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 8 minut

drugie śniadanie

Drugie śniadanie może być równie smaczne, pożywne i zdrowe jak pierwszy posiłek zjedzony w ciągu dnia. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto pomijać drugich śniadań i jak je komponować zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Następnie przedstawimy kilkanaście inspiracji na pyszne posiłki, stanowiące szybką przekąskę podczas przedpołudnia w pracy czy szkole.

Dlaczego warto jeść drugie śniadania?

Mówi się, że zdrowe śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Odpowiednio skomponowane śniadanie, pełne wartościowych produktów spożywczych, powoduje wzrost koncentracji, poprawia kreatywność, pamięć i zdolności poznawcze. Poza tym pierwszy posiłek pomaga regulować poziom glukozy we krwi.

A co z drugim śniadaniem? Ten posiłek jest równie ważny. We właściwie zbilansowanym dziennym jadłospisie jest miejsce na 4-5 posiłków dziennie (spożywanych w równych odstępach czasowych, mniej więcej co 3 godziny).

Odpowiednio przygotowane zdrowe drugie śniadanie:

  • stanowi okazję do uzupełnienia energii między dwoma głównymi posiłkami: śniadaniem i obiadem,
  • jest pretekstem do zrobienia sobie przerwy podczas pracy,
  • ogranicza napady głodu i chęć sięgania po niezdrowe przekąski,
  • dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych,
  • jest smaczne, a więc sprawia przyjemność.

Jak przygotować drugie śniadanie?

Przygotowując śniadanie do pracy czy szkoły, warto pamiętać o dwóch bilansach: kalorycznym i odżywczym.

O ile pierwsze śniadanie powinno dostarczać organizmowi od 25 do 30% kaloryczności diety, tak drugie śniadanie „jedynie” – od 10 do 15%. Dokładna kaloryczność pierwszego i drugiego śniadania zależy zarówno od dziennego zapotrzebowania na energię jednostki, jak i ogólnej liczby spożywanych przez nią posiłków. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że porcja drugiego śniadania będzie mniejsza niż pierwszego posiłku zjedzonego w ciągu dnia.

Kolejną kwestią jest wartość odżywcza drugiego śniadania. W dziennym jadłospisie nie może zabraknąć dobrych źródeł węglowodanów, białka, zdrowych tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Przygotowując śniadaniówki dla siebie czy dziecka, warto o tym pamiętać i wybierać różnorodne produkty spożywcze pełne wartości odżywczych.

Przygotowanie drugiego śniadania na wynos znacznie ułatwiają gotowe „lunchboxy”, czyli pudełka z przegródkami, do których wygodnie zapakujesz jedzenie. Dobre lunchboxy są szczelnie zamykane i łatwo utrzymać je w czystości. Oprócz lunchboxa warto zaopatrzyć się w wielorazową butelkę – dzięki niej na drugie śniadanie do pracy spakujesz koktajl czy domowy, świeżo wyciskany sok.

Nie tylko tradycyjne kanapki – propozycje pysznych i wartościowych śniadań

Co na drugie śniadanie? Przychodzimy z pomocą! Poniżej znajdziesz osiem pomysłów zarówno w wersji na słodko, jak i słono.

Aby zaoszczędzić czas, niektóre składniki możesz przygotować dzień wcześniej. Zgodnie z ideą niemarnowania żywności zachęcamy również do korzystania z tego, co aktualnie „zalega” w lodówce.

Drugie śniadanie na słodko

Zaczynamy od pomysłów na słodkie drugie śniadanie. Poniższe inspiracje spodobają się przede wszystkim dzieciom, które częściej niż dorośli preferują słodkie śniadania.

Bardzo przydatną propozycją może być spożywanie na zmianę słodkich i słonych posiłków. Jeżeli pierwsze śniadanie jadłeś słodkie, drugie zjedz słone. I na odwrót. Nie jest to oczywiście zasada obligatoryjna, ale w wielu przypadkach bardzo dobrze się sprawdza. Dzięki niej zadbasz o różnorodność swojego jadłospisu.

#1 Domowe drożdżówki

Częstą pokusą jest zjedzenie w ramach drugiego śniadania słodkiej przekąski. Alternatywą dla sklepowego ciasta są wypieki domowe – na przykład ciasta czy drożdżówki.

Przygotowane w domu wypieki możesz urozmaicać ulubionymi dodatkami, takimi jak bakalie, orzechy czy owoce. Warto również korzystać z sezonowości owoców – drożdżówka z truskawkami to wspaniały letni przysmak, który wielu osobom przypomina czasy beztroskiego dzieciństwa.

#2 Owsianka na słodko

Owsianka na mleku (lub wodzie) to klasyk śniadaniowy. Możesz zacząć jej przygotowanie dzień wcześniej i włożyć do lodówki, dzięki czemu rano oszczędzisz sporo czasu.

Płatki owsiane doskonale smakują z różnymi dodatkami – miodem, masłem orzechowym czy wiórkami kokosowymi. Do owsianki warto dodać także orzechy i owoce (borówki, maliny, banan).

Drugie śniadanie na słono

Drugie śniadanie na słodko nie jest dla Ciebie? Zatem przechodzimy do słonych, warzywnych smaków. Będzie zarówno tradycyjnie (ale zdrowo), jak i oryginalnie.

#3 Tradycyjne kanapki lub tosty

Pewnych rzeczy nie warto zmieniać. Jeśli lubisz klasyczne przekąski na bazie chleba, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na drugie śniadanie jadł kanapki. Pamiętaj jednak, aby urozmaicać jadłospis i stawiać na różne dodatki. Jednego dnia możesz zjeść tradycyjne kanapki z twarożkiem i ogórkiem, a innego tosty na ciepło ze szpinakiem i awokado (owoc warto doprawić solą i skropić sokiem z limonki).

W zdrowej kuchni powinny dominować produkty zbożowe z pełnego ziarna, w tym pieczywo razowe i graham. Produkty pełnoziarniste są świetnym źródłem błonnika pokarmowego i witamin z grupy B.

#4 Wegańskie placki z cukinii

Placki z różnych warzyw (w tym przede wszystkim z cukinii) to świetny pomysł na drugie śniadanie w wersji wegańskiej.

Placuszki warzywne lubią także dzieci, poza tym to świetny sposób, aby przemycić w posiłku jedną z pięciu rekomendowanych porcji warzyw.

Drugie śniadanie na ciepło

Kolejne propozycje na drugie śniadanie świetnie smakują na ciepło. Jeśli masz możliwość odgrzać je w pracy lub jesz drugie śniadanie w domu, poniższe inspiracje będą strzałem w dziesiątkę.

#5 Domowe gofry z dodatkiem ulubionych owoców

To danie uwielbiane jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Domowe gofry warto uzupełniać dowolnymi, zdrowymi dodatkami – sezonowymi owocami (jagodami, borówkami, truskawkami) czy orzechami.

Gofry możesz przygotować w wersji klasycznej lub wprowadzić nowość w menu – gofry z czerwonej fasoli.

Aby zrobić takie ciepłe śniadanie na słodko, potrzebne Ci będą: puszka czerwonej fasoli, banan, jajka, kakao, dobrej jakości olej roślinny, ksylitol, proszek do pieczenia i mąka (najlepiej użyć mąki orkiszowej lub owsianej).

Jak przygotować ciasto na ciemnego gofra? Zmiksuj fasolę z bananem, wbij jajko, dodaj kakao, proszek do pieczenia, mąkę i ksylitol. Zmiksuj całość na gładką masę. Rozgrzej gofrownicę z olejem. Upieczone gofry podawaj z mlekiem lub jogurtem.

#6 Placuszki jajeczne

Pyszne ciepłe śniadanie na słono? Placuszki jajeczne! Nawet jak przygotujesz je dzień wcześniej, będą smakować wyśmienicie. Do placków możesz dodać szpinak lub podawać je razem z awokado.

Pamiętaj, że jajko jest bardzo zdrowe – zawiera cenne aminokwasy, dlatego uważane jest za białko wzorcowe.

Drugie śniadanie na zimno

Drugie śniadania można jeść również w formie przekąski na zimno. To bardzo wygodne rozwiązanie na przykład wtedy, gdy jesteś w podróży i nie masz jak podgrzać posiłku.

#7 Jogurt z dodatkami

Najszybszy pomysł na drugie śniadanie do pracy? Jogurt z dodatkami, które akurat masz pod ręką (jabłka, banany, orzechy itp.). Pamiętaj, że najzdrowsze są jogurty naturalne bez zbędnych dodatków. Wybierając jogurt dla siebie czy dzieci, staraj się zwracać uwagę na skład. Wiele produktów mlecznych jest sztucznie dosładzanych.

#8 Domowe smoothie

A co powiesz na pożywne smoothie na bazie jogurtu naturalnego? Taki koktajl świetnie sprawdzi się, gdy spieszysz się do pracy lub nie chcesz jeść obfitego drugiego śniadania. Czas przygotowania koktajlu to około 3 minuty. Wystarczy zmiksować ulubione owoce z jogurtem naturalnym. Popularne dodatki do smoothie to między innymi: płatki owsiane, migdały, masło orzechowe, sok z limonki czy szczypta cynamonu.

Drugie śniadanie do szkoły lub pracy na słodko i słono

Planując przekąski do szkoły czy pracy, warto wziąć pod uwagę to, w co je pakujemy i czy będziemy mieli możliwość podgrzania. Sałatka czy naleśniki to dania, które bez problemu można zjeść na zimno.

Szybką przekąską na słodko jest porcja ulubionych owoców. Z kolei miłośnicy śniadań na słono mogą spakować do lunchboxa różnokolorowe warzywa (na przykład pokrojone w słupki ogórki, marchewki i paprykę) z hummusem.

Świeże produkty i różnorodne jadłospisy, czyli zdrowe drugie śniadania z Maczfit

Na słodko czy słono? Warzywa w słupkach czy sałatka z awokado? A może przekąska owocowa? W Maczfit znajdziesz różne, zdrowe diety pudełkowe i tylko świeże, wartościowe produkty. Sprawdź propozycje drugich śniadań od Maczfit. Być może zainspirujesz się pomysłem na śniadanie dla siebie lub dzieci.

Gotowa dieta Fit&Slim:

  • sałatka z kurczakiem w tajskiej marynacie, kiełkami fasoli mung, papryką i sos majo-mango z harrisą,
  • pasta z burakami i suszonymi pomidorami z kiełkami rzodkiewki, słupki kalarepy i żytnie krakersy.

Gotowa dieta Vege:

  • ciasto cynamonowe na jabłkach z lukrem z orzechami i ananas,
  • sałatka z serem camembert, pieczonymi gruszkami i dynią, szpinakiem i sos balsamiczny.

Gotowa dieta Wegan:

  • czekoladowo-daktylowe ciasto z kokosem i winogrona,
  • pasta z awokado z wegańskim serem i orzeszkami, słupki marchewki i kalarepy.

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestniczka licznych kursów i szkoleń z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej oraz dziecięcej. Szczególnie interesuje się dietetyką sportową, edukacją żywieniową a także dietetyką w zdrowiu psychicznym. Prywatnie pasjonatka biegania, górskich wycieczek i gotowania – szczególnie kuchni włoskiej.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: