Data publikacji: 28 października 2024 Czas czytania: 11 minut
Spis treści
Sen to czas regeneracji – zarówno ciała, jak i umysłu. Nawracające bezsenne noce nie tylko powodują rozdrażnienie i zmęczenie następnego dnia, ale również mogą zwiększać ryzyko wielu chorób. W tym artykule weźmiemy pod lupę zaburzenia snu. Odpowiemy także na pytania, jak sobie z nimi radzić i gdzie szukać pomocy.
Bezsenność to ogólna, uproszczona nazwa problemów ze snem. Dotyczy nie tylko trudności w zasypianiu, ale również kłopotów z utrzymaniem snu. Bezsenność często objawia się budzeniem w nocy, wybudzaniem zbyt wcześnie rano i problemami z ponownym zaśnięciem.
Z zaburzeniami snu zmagają się różne osoby – niezależnie od płci czy wieku. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety w okresie menopauzy, osoby wykonujące pracę zmianową, seniorzy i osoby zmagające się z przewlekłym stresem.
Sporadycznie występujące problemy ze snem nie powinny niepokoić. Wyróżniamy wiele czynników, które nasilają objawy bezsenności (więcej na ten temat w kolejnym akapicie). Jednak jeśli zaburzenia snu nawracają, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wieczornej rutynie. Masz problemy z zasypianiem i wybudzaniem od dłuższego czasu? Niezwłocznie udaj się do lekarza rodzinnego.
Za zdrowy, głęboki sen odpowiada melatonina, zwana hormonem snu. Melatonina jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie i „ustawiającą” nasz zegar biologiczny.
Zegar biologiczny reguluje rytm dobowy. To dzięki niemu wiemy, kiedy jest czas snu i czuwania. Szyszynka, niewielki gruczoł w mózgu, wytwarza melatoninę. W godzinach wieczornych, gdy zapada ciemność, produkcja melatoniny wzrasta, a organizm dostaje sygnał, że pora położyć się spać. Gdy wstaje nowy dzień, poziom melatoniny maleje, a organizm wchodzi w stan czuwania.
Problemy ze snem mogą mieć podłoże somatyczne lub psychiczne. W dzisiejszych czasach na pierwszy plan wysuwają się liczne powody zaburzeń snu wynikające z niezdrowego trybu życia – głównie przewlekłego stresu, źle zbilansowanej diety i używek.
Przyczyny bezsenności to często:
Problemy ze snem mogą być spowodowane także chorobami, takimi jak:
Bezsenność nieorganiczna jest definiowana jako poczucie niedostatecznej ilości i/lub jakości snu, występujące co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc.
W literaturze spotkać można również następującą klasyfikację bezsenności:
Trudności z zasypianiem, częste wybudzanie w ciągu nocy i zbyt wczesne budzenie rano mogą mieć różne podłoże. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka bezsenności. Jeśli coś Cię niepokoi, udaj się do lekarza. Znalezienie przyczyny problemu to pierwszy krok w skutecznym leczeniu bezsenności.
Bezsenności nie wolno ignorować, gdyż permanentny brak jakościowego snu ma negatywny wpływ na cały organizm – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.
Leczenie bezsenności pierwotnej to połączenie farmakoterapii i terapii. Bezsenność wtórną leczy się w zależności od choroby, która ją wywołała.
Możemy mówić wiele o bezsenności, jednak musimy równie mocno podkreślić znaczenie profilaktyki.
Higiena snu to jeden z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia. Głęboki sen przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu oraz korzystnie wpływa na długość i jakość życia. Dlatego już dziś zastanów się, które czynniki mogą u Ciebie powodować bezsenność? Czy niewystarczająca ilość snu wynika z obciążenia pracą czy zmagania się z nadmiernym stresem? A może do złej jakości snu przyczyniają się Twoje wieczorne nawyki?
Poniżej lista dobrych praktyk – przydatnych w leczeniu bezsenności i zapobieganiu problemom ze snem.
Nawet jeśli na co dzień cieszysz się dobrym zdrowiem, przynajmniej raz na rok powinieneś wykonywać badania krwi. Na liście podstawowych badań są także: badania moczu i pomiar ciśnienia tętniczego. Im jesteś starszy, tym lista badań kontrolnych będzie dłuższa. Panowie muszą pamiętać o regularnych badaniach jąder i prostaty. W przypadku kobiet lista obejmuje między innymi: cytologię, USG ginekologiczne i USG piersi. Systematyczna profilaktyka pomaga w szybszym wykryciu chorób i zwiększa szansę na długie, zdrowe życie. Podstawowe badania lekarskie są również istotnym elementem diagnostyki bezsenności.
Stres (szczególnie ten przewlekły) negatywnie wpływa na jakość i głębokość snu. Żyjemy w bardzo wymagających czasach. Każdego dnia jesteśmy „bombardowani” negatywnymi informacjami. W efekcie przed pójściem spać, zamiast się zrelaksować, analizujemy problemy mijającego dnia.
Sen to czas, kiedy nasz układ nerwowy może się zregenerować. Po spokojnej, przespanej nocy jesteśmy w pełni gotowi na kolejne wyzwania. Jeśli nie zadbamy o jakość snu, następnego dnia będziemy bardziej podatni na bodźce.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z codziennego życia. Można jednak nauczyć się z nim radzić. Każdy ma swoje sposoby. Jedni wybierają aktywność fizyczną, inni wolą się wyciszyć przy książce lub ulubionej muzyce. Jeszcze inni stosują techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe czy medytacja.
Czy dieta wpływa na jakość snu? Owszem – znaczenie ma zarówno to, co spożywamy w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczornych.
Wśród potraw, których nie powinno się jeść wieczorem, znajdują się dania wysoko przetworzone, ciężkostrawne, tłuste, słodkie i słone.
Wieczorem często pojawia się chęć zjedzenia czegoś niezdrowego. Niestety, żywność wysoko przetworzona (w tym popularny fast food) ma w składzie niezdrowe tłuszcze i cukry proste. Spożywanie tych związków w nadmiarze nie tylko obciąża żołądek, ale również zwiększa ryzyko poważnych chorób (w tym chorób serca, miażdżycy i otyłości).
Przed snem należy zrezygnować także z ciężkostrawnych posiłków. Dietetyczna kolacja powinna być lekka – tak, aby ostatnim posiłkiem nie obciążyć układu trawiennego. Jeśli chcesz mieć zdrowy i spokojny sen, unikaj serów dojrzewających, wędzonych ryb i fermentowanych warzyw.
Przed snem nie warto jeść słonych przekąsek i słodyczy. Większość gotowych przekąsek ze sklepu ma w składzie całą listę związków niekorzystnych dla naszego zdrowia. Mowa głównie o tłuszczach trans, soli i cukrach prostych. Cukry proste gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi, który po mniej więcej dwóch godzinach spada. W konsekwencji znów jesteś głodny i masz ochotę na nocne podjadanie.
Przed pójściem spać nie powinno się pić energetyków i innych napojów z kofeiną. Na jakość snu negatywnie wpływa także alkohol. Długotrwałe spożywanie alkoholu wiąże się ze zmniejszeniem snu w fazie 3 i 4 NREM, a także może być związane z tłumieniem fazy REM. Po alkoholu występuje częste przechodzenie między fazami snu, wybudzenia z powodu bólów głowy, potrzeby oddawania moczu, odwodnienia i nadmiernego pocenia się.
Najlepsze jedzenie przed snem to zatem: lekkostrawne posiłki, będące źródłem pełnowartościowego białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów, które zaspokoją głód i zapewnią sytość. Dobrym pomysłem są także sezonowe warzywa i owoce, które dostarczają cennego błonnika, a także niezbędnych witamin i składników mineralnych. Kolację należy zjeść najpóźniej dwie godziny przed planowanym pójściem spać.
Umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Warto tu podkreślić słowo umiarkowana. Jeśli na wieczór zaplanujemy zbyt intensywny trening, nasz organizm zareaguje zwiększonym wydzielaniem kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Do umiarkowanych form aktywności fizycznej należą: spacery, taniec, jazda na rolkach i rowerze oraz joga. Regularny ruch o lekkiej i średniej intensywności nie tylko redukuje stres, ale również pozwala zadbać o kondycję fizyczną.
W leczeniu bezsenności stosuje się leki nasenne. Ważne, aby przyjmować je po konsultacji i zgodnie z zaleceniami lekarza.
W aptekach dostępne są liczne preparaty ziołowe, które mają rozwiązać problemy osób zmagających się z bezsennością. W składzie takich preparatów znajdują się najczęściej: korzeń kozłka lekarskiego (waleriany), melisa, lawenda czy mięta. Dużą popularnością cieszą się także suplementy diety z melatoniną.
Stosowanie preparatów na sen warto skonsultować z lekarzem.
Chcesz skrócić czas zasypiania? Nad ranem budzisz się i nie możesz ponownie zasnąć? Sprawdź, co zrobić, aby zadbać o odpowiednią higienę w czasie snu.
Zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną i zależy głównie od wieku. Dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-9 godzin snu na dobę. Najlepiej wprowadzić stały rytm dobowy – ustalić stałe pory wstawania i chodzenia spać.
Sen mogą zaburzać liczne czynniki zewnętrzne: dźwięki otoczenia, oświetlenie, a nawet klimat. Aby zadbać o higienę snu, najlepiej zasypiać w całkowitej ciemności i ciszy.
Łatwiej zaśniesz, jeśli w ciągu dnia będziesz przebywać w jasno oświetlonych pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego. Wieczorem, gdy zbliża się pora spania, należy unikać źródeł mocnego światła. Na noc warto zasłaniać rolety i zasłony, które ograniczają dostęp światła z zewnątrz.
Kolejną kwestią jest optymalna temperatura. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może utrudniać zasypianie. Przed pójściem spać warto zadbać o odpowiednie wywietrzenie sypialni (za odpowiednią temperaturę do spania uważa się przedział od 18 do 21 stopni Celsjusza).
Łatwiej zasnąć w miejscu wygodnym, bezpiecznym, czystym i komfortowym. Odpowiedni materac nie tylko poprawia jakość snu, ale również korzystnie wpływa na układ kostno-stawowy.
Na dwie godziny przed snem nie wykonuj żadnych czynności, które mogą działać pobudzająco. Zrezygnuj z intensywnych aktywności i pracy fizycznej. Ogranicz korzystanie z telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów. Te urządzenia emitują szkodliwe światło niebieskie, które negatywnie wpływa na produkcję melatoniny.
Organizm przed snem powinien się wyciszyć. Jeśli stresujesz się ważnym wydarzeniem, które ma nastąpić jutro, ułóż plan dnia i zapewnij sobie spokój myśli.
Przygotowując się do snu, odłóż telefon, zamiast tego poczytaj książkę lub posłuchaj ulubionej muzyki. Chcąc się wyciszyć, możesz również zrobić ćwiczenia relaksacyjne.
Jeśli zmagasz się z nawracającymi lękami, przebodźcowaniem czy nadmiarem stresu, skorzystaj z pomocy specjalisty. W radzeniu sobie z emocjami pomaga między innymi terapia poznawczo-behawioralna.
Poznaj naszą ofertę
15 DAŃ DO WYBORU
Everyday
Uwielbiasz klasykę, choć czasami kuszą Cię nowe doznania? Tu znajdziesz znane smaki ze szczyptą fantazji.
Cena od 62,00 zł / dzień
ZamówZESTAW 3 POSIŁKÓW
Trio
Chcesz jeść zdrowo, ale masz dość rygorystycznych diet? Wypróbuj zestaw trzech posiłków z opcjonalnymi dodatkami.
Cena od 41,00 zł / dzień
Zamów25 DAŃ DO WYBORU
Top Sellers
Spróbuj dań, które kochają nasi klienci. Wybierz niepodważalnie smaczne bestsellery Maczfit.
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówAKTYWNIE I SMACZNIE
Fit & Slim
Dbanie o sylwetkę i zdrowie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Wybierz dietę, z którą bez wyrzeczeń zrealizujesz swoje cele.
Cena od 71,00 zł / dzień
ZamówOBNIŻONY IG / MNIEJ CUKRU
Diabetic & Low Sugar
Potrawy, które znasz, ale w wersji z niskim i średnim indeksem glikemicznym – dla Twojego zdrowia. Bez rezygnowania z ulubionych smaków!
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówKETO POST PRZERYWANY
Keto IF
Ogranicz spożycie węglowodanów i w krótkim czasie zredukuj zbędną tkankę tłuszczową.
Cena od 79,00 zł / dzień
ZamówDIETA WEGETARIAŃSKA
Vege
Maksimum smaku i różnorodności – za to bez mięsa i ryb! Dla tych, którzy chcą jeść wegetariańsko albo po prostu szukają odmiany od tradycyjnej diety.
Cena od 69,00 zł / dzień
Zamów40 DAŃ DO WYBORU
Just Restaurant
Nieograniczony wybór i różnorodne smaki to Twój „must have”? Zdecyduj się na najszerszą ofertę dań na rynku.
Cena od 82,00 zł / dzień
ZamówDLA WRAŻLIWYCH JELIT
FODMAP
Poczuj ulgę z dietą łagodną dla układu pokarmowego. Zapomnij o dolegliwościach – zdrowy wybór nigdy nie był pyszniejszy!
Cena od 76,00 zł / dzień
ZamówNATURALNE WSPARCIE
Hypo Hashimoto
Wspieraj swoją tarczycę i organizm bez rezygnowania z ulubionych smaków! Bez soi, glutenu i laktozy, za to z całym bogactwem różnorodnych inspiracji z całego świata.
Cena od 77,00 zł / dzień
ZamówNIETOLERANCJE POKARMOWE
No Lactose & Low Gluten
Bez laktozy i o obniżonej zawartości glutenu? Bez problemu! W tej diecie mamy tyle pysznych alternatyw, że nie zauważysz ich braku.
Cena od 76,00 zł / dzień
Zamów100% ROŚLINNIE
Wegan
Stuprocentowo roślinnie, stuprocentowo… smacznie! Zbilansowana dieta bez produktów odzwierzęcych. Nawet nie poczujesz, że je wykluczyliśmy!
Cena od 74,00 zł / dzień
ZamówTRADYCYJNE SMAKI
Comfort
Tradycyjne smaki ze szczyptą nowoczesności, dostarczane codziennie prosto pod Twoje drzwi.
Cena od 60,00 zł / dzień
Zamów