Odżywianie

Śniadanie na słodko – inspiracje z kuchni Maczfit

Data publikacji: 5 grudnia 2022 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 10 minut

sniadanie_na_slodko

Placuszki, naleśniki, gofry, ciasteczka – słodkie posiłki uwielbiane są nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. Słodycze wpływają na samopoczucie i szybko zwiększają poziom energii. Czy w związku z tym słodkie danie to dobry wybór na pierwszy posiłek w ciągu dnia? W tym artykule poznasz najważniejsze zasady komponowania fit śniadania. Dowiesz się także, co jeść, aby Twoje słodkie śniadanie było nie tylko smaczne, ale również pożywne i zdrowe. Na koniec przedstawimy kilkanaście pomysłów na słodkie śniadanie – prosto z kuchni Maczfit!

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Każda zdrowa dieta powinna być indywidualnie zbilansowana zarówno pod względem kaloryczności, jak i wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne).

Dzienny jadłospis uwzględnia najczęściej od trzech do pięciu posiłków. W zależności od ustalonej liczby posiłków w planie dnia powinny znajdować się 3 posiłki główne: śniadanie, obiad i kolacja oraz ewentualnie drugie śniadanie i podwieczorek. Posiłki najlepiej jeść regularnie w odstępach czasowych co 3-4 godziny.

To, co jemy z samego rana ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu w ciągu dnia.

Dlaczego pierwszy posiłek jest tak ważny w jadłospisie?

  • ilość energii i składników odżywczych dostarczonych rano decyduje o naszej wydolności psychofizycznej w pierwszej części dnia,
  • odpowiednio zbilansowane śniadanie powoduje wzrost koncentracji, poprawia kreatywność, pamięć i zdolności poznawcze,
  • regularne jedzenie śniadań pomaga regulować poziom glukozy i insuliny,
  • zbilansowane śniadania jedzone regularnie obniżają stężenie „złego” cholesterolu we krwi.

Zasady komponowania zdrowego śniadania

Pożywne śniadanie doda energii i ograniczy chęć niezdrowego podjadania pomiędzy posiłkami. Komponując śniadaniowe menu, warto pamiętać o kilku poniższych zasadach:

  • śniadanie (w zależności od dokładnej liczby posiłków w ciągu dnia) powinno dostarczać od 25 do 30% codziennej kaloryczności diety,
  • śniadania powinny być urozmaicone i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach,
  • na śniadanie do pracy lub szkoły najlepiej wybierać węglowodany złożone, dzięki którym szybciej poczujesz sytość i wolniej głód po posiłku,
  • śniadanie powinno uwzględniać również produkty białkowe,
  • duże znaczenie mają zdrowe tłuszcze, a konkretnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega (kwasy omega wspierają pracę układu nerwowego, co bezpośrednio przekłada się na lepszą pracę mózgu i koncentrację),
  • śniadanie najlepiej zjeść do godziny po przebudzeniu.

Śniadanie na słodko – największe zalety

Śniadanie na słodko to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kanapek i jajka. Odpowiednio skomponowane słodkie śniadania są proste w przygotowaniu, pożywne i bardzo zdrowe.

Jakie są inne zalety słodkiego śniadania?

  • Jedzenie śniadań na słodko sprawia przyjemność. Podczas spożywania słodyczy w mózgu pobudzany jest obszar odpowiedzialny za uwalnianie hormonów szczęścia (endorfin, serotoniny i dopaminy).
  • Wyższy poziom cukru silnie pobudza cały układ nerwowy i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Poprawia się nasza koncentracja i zdolność zapamiętywania.
  • Słodkości są także dobrym źródłem energii.

Czy to oznacza, że w ramach słodkiego śniadania można jeść absolutnie wszystko, co zawiera cukier? Odpowiedź brzmi: nie. Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach zdrowego żywienia.

Słodkie śniadania – o tym warto pamiętać!

Aby śniadanie na słodko było zdrowe i pożywne, warto przygotowywać je samodzielnie.

Skład sklepowych słodyczy pozostawia wiele do życzenia. W wielu gotowych słodkich przekąskach znajdują się (poza cukrem białym, czyli sacharozą) tłuszcze trans oraz szkodliwe barwniki i emulgatory.

Niezdrowa i nieodpowiednio zbilansowana dieta oparta na żywności wysoko przetworzonej i słodkich przekąskach powoduje nadkonsumpcję cukru. A to z kolei może prowadzić do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, chorób metabolicznych,  chorób układu krążenia i nadmiernego zwiększenia masy ciała.

Pamiętaj, aby pilnować dziennego bilansu kalorycznego i komponować słodkie dania ze świeżych składników najlepszej jakości – nie musisz rezygnować z naleśników z dżemem czy owsianki. W kuchni przydadzą się również zdrowsze zamienniki białego cukru, takie jak stewia, ksylitol, erytrytol, tagatoza i maltitol. Słodzik możesz dodawać zarówno do napojów, jak i wypieków. Większość słodzików w smaku przypomina tradycyjny cukier mimo znacznie obniżonej kaloryczności.

Śniadanie na słodko – co można jeść?

Co zjeść na śniadanie, aby mieć dużo energii i zadbać o zdrowie?

  • owoce – zarówno świeże, jak i mrożone,
  • płatki gryczane, owsiane, jaglane, żytnie,
  • domowa granola, musli (bez cukru),
  • pieczywo pełnoziarniste, żytnie, orkiszowe,
  • jogurt naturalny, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i niesłodzone produkty mleczne (jogurty, serki), 
  • mleko i napoje mleczne, kefir, maślanka,
  • orzechy, pestki, nasiona (na przykład pestki dyni, siemię lniane, nasiona słonecznika),
  • masło orzechowe (bez dodatku cukru i ulepszaczy),
  • soki owocowo-warzywne (świeże i nieprzetworzone),
  • kawa, herbata,
  • woda mineralna.

Słodkie śniadanie – tych produktów lepiej unikać

  • białe bułki, chleb tostowy,
  • gotowe desery mleczne,
  • tłusty nabiał i produkty mleczne,
  • produkty wysoko przetworzone, gotowe dania ze sklepu,
  • słodkie wyroby cukiernicze (na przykład drożdżówki, pączki),
  • słodzone napoje gazowane (w tym napoje energetyczne).

Sześć pomysłów na zdrowe słodkie śniadanie dla całej rodziny

Chcesz znaleźć prosty przepis na pyszne i pulchne placki? Nie wiesz, jak szybko przygotować owsiankę z owocami? Twoim dzieciom zasmakowała granola?

Sprawdź poniższe pomysły na śniadanie na słodko. Ich przygotowanie nie zajmie Ci wiele czasu, bo wiemy, jak bardzo ten czas jest cenny o poranku.

#1 Owsianki, czyli płatki owsiane w najlepszym wydaniu

Owsianka na mleku (lub wodzie) to klasyk śniadaniowy. Możesz przygotować ją dzień wcześniej i włożyć na noc do lodówki, dzięki czemu rano oszczędzisz sporo czasu.

Gotową owsiankę najlepiej podawać z różnymi dodatkami – miodem, masłem orzechowym czy wiórkami kokosowymi. Do owsianki warto dodać także orzechy i garść owoców (świeżych lub mrożonych).

Owsiankę możesz zrobić z płatków owsianych górskich. Inny wariant tego śniadania to gryczanka (z płatków gryczanych) i jaglanka (z kaszy jaglanej). Dużą popularnością cieszy się również pieczona owsianka, jednak jej przygotowanie zajmuje trochę więcej czasu (to dobra propozycja śniadaniowa na dzień wolny).

Płatki owsiane i gryczane oraz różnego rodzaju kasze to doskonałe źródło węglowodanów, witamin z grupy B i błonnika.

#2 Słodkie kanapki, czyli masło orzechowe i owoce

Kanapka na słodko? Śniadanie tego typu z pewnością zachwyci każdego łakomczucha! Poza tym ich przygotowanie jest bardzo proste, więc z powodzeniem możesz zaangażować w poranne prace kuchenne również najmłodszych.

Składniki to: pieczywo pełnoziarniste, dobrej jakości masło orzechowe i wybrane owoce. Ma być słodko i kolorowo, dlatego warto zestawiać banana z borówką amerykańską lub truskawki z kiwi. Krem orzechowy można połączyć również  z białym serem twarogowym.

Pieczywo i owoce to dobre źródło węglowodanów, a wysokiej jakości krem orzechowy – białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

#3 Domowa granola z sezonowymi owocami i orzechami

Nasze kolejne śniadanie na słodko to propozycja dla prawdziwych smakoszy.

Składniki: płatki owsiane, otręby owsiane, migdały, orzechy włoskie, dobrej jakości olej, owoce (np. banan, truskawki), jogurt naturalny. Można dodać również orzechy laskowe, pestki słonecznika, drobne rodzynki i suszoną żurawinę.

Przygotowanie: owoce zmiksuj z jogurtem na gładką masę. Rozgrzej patelnię i upraż na niej płatki, otręby, orzechy, migdały i inne dodatki. Gdy skończysz smażenie, połącz wszystkie składniki (podawaj z wcześniej zmiksowanym jogurtem). Taki śniadaniowy deser możesz również udekorować na wierzchu owocami i większymi kawałkami orzechów.

#4 Naleśniki i placuszki dla łakomczuchów

Różnego rodzaju placuszki na słodko są uwielbiane zarówno przez młodszych, jak i starszych łakomczuchów. To doskonała alternatywa dla kanapki i tradycyjnego ciasta – naleśniki czy placuszki można jeść na ciepło i zimno.

Placki warto przygotować dzień wcześniej: usmażyć ciasto na patelni i równomiernie zrumienić z każdej strony. Rano wystarczy wybrać dodatki. W wersji na słodko będą to zapewne owoce, ser biały lub konfitura. Gotowe placki z łatwością przełożysz do lunchboxa. W pracy możesz je podgrzać lub zjeść na zimno.

#5 Domowe gofry – tradycyjne lub z nutką ekstrawagancji

Gofry możesz przygotować w wersji klasycznej (z tradycyjnego ciasta) lub wprowadzić nowość w menu – gofry z czerwonej fasoli.

Aby zrobić takie śniadanie na słodko, potrzebne Ci będą: puszka czerwonej fasoli, banan, jajka, kakao, dobrej jakości olej roślinny, ksylitol, proszek do pieczenia i mąka orkiszowa.

Jak przygotować ciasto na czerwone gofry? Zblenduj fasolę z bananem, wbij jajka, dodaj kakao, proszek do pieczenia, mąkę i ksylitol. Zmiksuj całość na gładką masę. Rozgrzej gofrownicę z olejem. Upieczone gofry podawaj z mlekiem lub jogurtem.

#6 Owocowe smoothie na mleku, jogurcie lub maślance

Doskonała propozycja na słodkie śniadanie dla zabieganych. Czas przygotowania koktajlu to około 3 minuty. Wystarczy zmiksować ulubione owoce z jogurtem naturalnym.

Popularne dodatki do smoothie to między innymi: płatki owsiane, migdały czy szczypta cynamonu.

Zdrowe śniadanie na słodko – inspiracje z wybranych diet pudełkowych Maczfit

Nie przepadasz za spędzaniem długich godzin w kuchni, a smażenie naleśników jest dla Ciebie wyzwaniem? Szukasz pożywnych śniadań na słodko w wersji bezglutenowej? Chcesz każdego dnia jeść zdrowo i smacznie?

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego Maczfit.

W naszych dietach pudełkowych przynajmniej raz dziennie pojawia się danie na słodko (często jest to właśnie śniadanie). Poniżej kilka inspiracji śniadaniowych z wybranych diet pudełkowych dostępnych aktualnie w ofercie Maczfit.

Śniadanie na słodko – gotowa dieta COMFORT:

Naleśniki kakaowe z twarożkiem waniliowym i konfiturą morelową z kandyzowaną skórką pomarańczową.

Śniadanie na słodko – gotowa dieta FIT & SLIM:

Owsianka z czekoladą, konfitura malinowa i jabłka.

Śniadanie na słodko – gotowa dieta VEGE:

Naleśniki z ricottą, truskawkowy mus i melon.

Śniadanie na słodko – gotowa dieta DIABETIC:

Proteinowy chlebek śniadaniowy, serek orzechowo-kokosowy i brzoskwinie.

Śniadanie na słodko – gotowa dieta WEGAN:

Granola pomarańczowa z cynamonem, sojowy jogurt straciatella i nektarynki.

Lubisz dania na słodko? Śniadanie z dostawą pod same drzwi otrzymasz o poranku od Maczfit! Życzymy smacznego!

 

Agata Sobczak

Absolwentka żywienia człowieka i oceny żywności na SGGW w Warszawie. Szczególnie interesuje się dietoterapią przy zaburzeniach metabolicznych (insulinooporność i cukrzyca) i hormonalnych (choroby tarczycy). Chętnie poszerza swoją wiedzę na szkoleniach, kursach i warsztatach. W Maczfit odpowiada za posiłki #less carbs z diety z wyborem dań oraz diety Diabetic i Hypo Hashimoto. Zamiłowanie do dietetyki odkryła studiując na kierunku gastronomia i hotelarstwo. W wolnych chwilach uwielbia gotować. W kuchni często eksperymentuje zmieniając popularne potrawy w ich zdrowsze wersje.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: